مقالات

نحوه کاشت هسته و نهال عناب در گلدان: بهترین روش

کاشت هسته عناب در گلدان

قبل از اینکه با نحوه کاشت هسته عناب آشنا شوید بهتر است این میوه پرخاصیت را بشناسید، عناب یک میوه بیضی شکل است که رنگ پوست زرد و قرمزی همراه با خطوط ریز سبز دارد. اندازه این میوه حدود 2 تا 4 سانتی‌متر است و پوست سفت و چرمی شکلی دارد. عناب یک میوه گرمسیر و بومی کشور چین است و در فروشگاه‌های این کشور می‌توانید همیشه عناب تازه پیدا کنید. اگر با نحوه کاشت هسته عناب و کاشت هسته عناب در گلدان آشنایی ندارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

مشخصات درخت عناب

  • نام علمی:  ZIZYPHUS JUJUBA
  • خانواده: RHAMNACEAE 
  • نام‌های دیگر: Chinese Red Date, Chinese Date, Korean  Date, Common Jujube   و خرمای قرمز، خرمای چینی و سنجد گرم
  • نور محیط: زیاد 
  • خاک و تغذیه: زهکشی متوسط
  • آبیاری: نیاز به رطوبت کم و آبیاری مرتب 

درخت عناب

عناب درختی است که میوه‌های بسیار ریز و کوچکی دارد و در مناطق گرمسیری همچون کشور چین، ایالات متحده و غیره به خوبی رشد می‌کند. اگر شرایط رشد برای این درخت مهیا باشد ارتفاع آن به 5 تا 12 متر می‌رسد و رشد بسیار سریع و تندی دارد. درخت عناب در فصل زمستان خزان دارد و مجددا در فصل تابستان گل می‌دهد و بذر آن در پاییز می‌رسد.  

نحوه رشد عناب چگونه است؟ 

درختان عناب به راحتی و به سرعت رشد می‌کنند و رنگ پوست این درخت قهوه‌ای مایل به قرمز است. این درخت نیاز به نگهداری کمی دارد و همین موضوع باعث شده تا کسانی که در کشاورزی مبتدی هستند هم بتوانند این میوه را پرورش دهند. پرورش عناب یک راه عالی برای یادگیری باغبانی به عنوان یک سرگرمی بدون سرمایه گذاری زمان و پول زیاد است.

پرورش عناب از دانه چگونه است؟

بله، عناب هم مانند سایر میوه‌ها می‌تواند از بذر پرورش یابد اما نیاز به نگهداری و توجه بیشتری دارد. بعد از اینکه بذر به یک نهال جوان تبدیل شد حدود 3 تا 4 سال طول می‌کشد تا به ثمر بنشیند و میوه دهد. برای کاشت آن ابتدا باید دانه‌ها را خیس کنید سپس در یک محل گرم آن‌ها را قرار دهید تا جوانه بزنند و بعد می‌توانید دانه‌ها را به بستر خاک منتقل کنید.   

کاشت هسته عناب در گلدان چگونه است؟

هر درخت و نهالی را می‌توانید در گلدان و در شرایط مساعد پرورش دهید اما باید بین نهال و گلدان تناسب برقرار کنید. هرچه ریشه نهال برای رشد فضای بیشتری داشته باشد به سرعت رشد می‌کند و زیباتر می‌شود. این درختان همانطور که در ابتدای مطلب عنوان کردیم به نور بسیار، آبیاری مرتب و دوره‌ای و خاک مناسبی نیاز دارند. اگر نهال عناب را در گلدان کاشتید و بعد از مدتی رشد آن متوقف شد بدانید که ریشه دیگر جایی برای رشد ندارد پس باید آن را از گلدان به یک فضای وسیع‌تری منتقل کنید.

برای خرید گلدان فلزی میتوانید از فروشگاه کادوهوم اقدام کنید

طبقه‌بندی سرد دانه عناب 

اما طبقه بندی سرد جوانه زنی بذر عناب را آسان‌تر می‌کند. برای جوانه زدن بذر عناب به سادگی می‌توانید بالای خاک گلدان خود را مرطوب و گرم نگه دارید (بین 70 تا 85 درجه فارنهایت). دانه‌ها را در ظرفی پر از ماسه مرطوب یا پرلیت منبسط شده قرار دهید و به مدت 2 هفته در دمای 50 درجه فارنهایت نگه دارید.

خیس کردن دانه‌های عناب قبل از کاشت 

خیس کردن بذرها قبل از کاشت، روند جوانه زنی عناب را تسریع می‌کند. پوشاندن بذرها با آب تمیز و اجازه دادن به آن‌ها برای خیس خوردن به مدت 1 تا 2 روز به نرم شدن پوشش بیرونی آن‌ها کمک می‌کند و باعث جوانه زدن بهتر بذر و گیاهان سالم‌تری می‌شود.

کاشت هسته عناب

خاک مناسب درخت عناب چیست؟

این درختان خاک شنی و با زهکشی خوب را ترجیح می‌دهند، یک مخلوط خاک خوب باید شامل یک قسمت پیت ماس ​​و یک قسمت ماسه باشد. رشد و ثمر دادن این درختان به زمان نیاز دارد اما اما زمانی که میوه‌های آن‌ها برسند می‌توانید در بیشتر سال از میوه‌های شیرین، خوش طعم و آبدار آن لذت ببرید.

بهترین زمان برای کاشت عناب چه زمانی است؟

بهترین زمان برای کاشت بذر عناب اوایل فصل بهار است زیرا درختان تازه کاشته شده در عرض سه سال شروع به باردهی می‌کنند. تا زمانی که شرایط مساعد (قرار گرفتن در معرض آفتاب، آبیاری) باشد، ظرف 30 روز پس از کاشت جوانه خواهند زد. به طور آن را مرتب آبیاری کنید تا زمانی که به خوبی ریشه‌دار شوند.

فاصله کاشت درختان عناب چقدر است؟

فاصله بین ردیف‌های درخت عناب باید بین 3.5 تا 4.5 ‌متر +و فاصله درختان در یک ردیف از همدیگر باید 1.5 تا 2 متر باشد. اگر می‌خواهید بذر عناب را بکارید باید بذرها را در عمق 2 سانتی‌متری در خاک حاصلخیز و شنی با زهکشی خوب بکارید. این درخت را باید به خوبی آبیاری کنید در غیر این صورت ممکن است خطر پوسیدگی ریشه و ریزش میوه داشته باشد.

نحوه پرورش دانه عناب چگونه است؟

درخت عناب را با میوه‌های ترش و خوشمزه آن می‌شناسند، برای پرورش و کاشت هسته عناب به روش زیر عمل کنید:
عناب به راحتی از بذر تکثیر می‌شود و این امکان را برای باغبانان فراهم می‌کند که گیاهان را در مناطقی که کشت آن دشوار یا غیرممکن است رشد دهند. نکته کلیدی این است که باید بذرهای تازه پیدا کنید زیرا دانه‌های قدیمی ممکن است سال‌ها طول بکشد تا حتی شروع به جوانه زدن کنند.

باید بذرها را حدود 24 ساعت خیس کنید سپس آن‌ها را در بستر خاک گرم حدود 2 سانتی متر زیر سطح خاک بکارید. آبیاری آن‌ها را به طور کامل انجام دهید اما یادتان باشد که نباید بیش از حد به آن‌ها آب دهید زیرا ریشه این گیاه رطوبت بالا را دوست ندارد. فقط کافیست خاک را تا زمان جوانه زدن مرطوب نگه دارید و این مدت زمان ممکن است تا 6 هفته طول بکشد.

کاشت هسته انبه در گلدان با آسان ترین روش

درخت عناب را چگونه باید آبیاری کرد؟ 

درخت عناب باید هر هفته به طور مرتب و دوره‌ای آبیاری شود تا بهترین رشد و تولید میوه داشته باشد. در سال اول، به دلیل سال‌های خواب و اندازه رشد ریشه، حتی نسبت به سایر گیاهان بارده به آب بیشتری نیاز دارند.

بهترین زمان برای آبیاری این درخت اوایل صبح یا اواخر بعد از ظهر است با این کار اجازه می‌دهید تا درختان میوه قبل از شب خشک شوند. برای جلوگیری از رقابت برای آب و مواد مغذی، هر گونه علف هرزی را که در نزدیکی درخت رشد می‌کند، حذف کنید.

کود مناسب درخت عناب چیست؟

کودهای حاوی نیتروژن، فسفر،10-10-10 و پتاسیم برای عناب بهترین گزینه هستند. کودهایی که در اوایل بهار به درخت داده می‌شود باعث رشد و باردهی آن خواهد شد. اگر به گیاه کود اضافی دهید در طول فصل رشد برگ‌های سبز آن شروع به تغییر رنگ می‌کنند و به زردی یا قرمزی می‌روند. 

آیا درختان عناب به آفتاب کامل نیاز دارند؟

درختان عناب برای رشد مطلوب نیاز به آفتاب کامل دارند. عناب‌ها را باید در منطقه‌ای با نور آفتاب کامل در تمام طول سال بکارید. میزان نوری که درخت دریافت می‌کند با میزان باردهی و تولید میوه آن رابطه مستقیمی دارد. درختان حداقل به 6 ساعت نور مستقیم خورشید در روز نیاز دارند تا سالم بمانند و میوه به وفور تولید کنند.

آیا عناب خود گرده افشانی است؟

عناب خود گرده افشان است، اما به صورت خوشه‌ای شکوفا می‌شود. هنگامی که درختی را با یک خوشه بزرگ گل و چندین خوشه کوچک‌تر در نزدیکی آن پیدا کردید، یک شاخه کوچک را از خوشه بزرگ‌تر برای گرده افشانی جدا کنید و سپس تمام شاخه‌های دیگر را به جز دو یا سه شاخه از درخت جدا کنید.

چقدر طول می‌کشد تا درختان عناب میوه دهند؟

درختان عناب حدود 4 تا 5 سال بعد از کاشت شروع به باردهی می‌کنند. البته این مدت زمان به نحوه آبیاری، کوددهی و نحوه مراقبت و نگهداری درخت بستگی دارد. درختان کوچک نسبت به درختان بزرگ‌تر به زمان بیشتری برای رسیدن به بلوغ و باردهی نیاز دارند.

دلایل استفاده از گلدان گالوانیزه در باغ و خانه

فصل رسیدن عناب چه زمانی است؟

فصل برداشت میوه عناب خشک با میوه عناب تازه حدود یک ماه فاصله دارد، عناب تازه را اوایل ماه مرداد می‌چینند که هنوز کمی رنگ پوست آن‌ سبز است. اما زمان برداشت عناب خشک شهریور ماه است، برای برداشت عناب خشک کشاورزان اجازه می‌دهند میوه‌ها روی درخت خشک شوند سپس آن‌ها را می‌چینند. از طرفی هرچه هوا گرم‌تر باشد عناب‌ها زودتر قرمز می‌شوند.  

از چه راهی می‌توان متوجه شد که عناب رسیده است یا خیر؟

عناب فواید بسیاری دارد و سرشار از آنتی اکسیدان است. عناب زمانی آماده چیدن است که رنگ آن از سبز به قهوه‌ای مایل به قرمز یا زرد روشن تغییر کند. گاهی اوقات ممکن است چند لکه زرد روی آن ببینید، این بدان معنی است که میوه‌ها آماده چیدن هستند.

نحوه برداشت عناب چگونه است؟

میوه عناب را باید با دست از درخت بچینید. میوه‌های کاملا رسیده را انتخاب کنید که عاری از لک و کمی حالت مومی داشته باشند. برداشت عناب باید زمانی انجام شود که میوه به رنگ قرمز و سفت باشد. عناب‌ به رطوبت بسیار حساس است و اگر برای مدت طولانی روی درخت باقی بمانند پس از چیدن شروع به جمع شدن می‌کند. اگر در زمان درست عناب را بچینید میوه را می‌توان به صورت تازه یا خشک نگهداری کرد.

یک درخت چقدر عناب تولید می‌کند؟

بالاترین حجم برداشت عناب زمانی است که سن درخت در بازه 15 تا 20 سال قرار داشته باشد، درخت عناب حداکثر 50 سال عمر می‌کند و تولید میوه در هر درختی حدود 30 تا 50 کیلوگرم است.  

آیا عناب بعد از چیدن می‌رسد؟

عناب اگر قبل از رسیدن از درخت چیده شود به هیچ عنوان نمی‌رسد پس اگر قصد دارید به زودی آن‌ها را بخورید باید آب میوه‌های خود را در دمای اتاق نگهداری کنید. اگر می‌خواهید مدت طولانی‌تری آن‌ها را نگه دارند باید میوه‌ها را داخل یک دستمال کاغذی قرار دهید تا رطوبت آن را جذب کند و عناب‌ها سالم بمانند. 

عمر درخت عناب چقدر است؟

متوسط ​​عمر یک درخت عناب در صورتی که در باغ کاشته شود 50 سال یا بیشتر است، اما ممکن است بتوانید با آموزش درست و اصولی عمر و ماندگاری درخت را افزایش دهید. 

چگونه درخت عناب را هرس می‌کنند؟ 

درختان عناب برای حفظ شکل و دوام بیشتر نیاز به هرس دارند، اما هرس سنگین و غیراصولی ممکن است به درخت آسیب بزند. درخت را در فصل زمستان یا اوایل فصل بهار که جوانه‌ می‌زند باید هرس کنید. اگر در جایی که زندگی می‌کنید هوا سرد غالب باشد باید برای هرس کردن درخت تا اوایل تابستان صبر کنید.

نگهداری گیاه پاچیرا در گلدان: نحوه آبیاری و هرس

چگونه باید از درخت عناب مراقبت کرد؟

عناب درختی است که نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی ندارد در بیشتر مواقع با شرایط محیط سازگار می‌شوند و به همین دلیل نگهداری از آن‌ها کار سخت و دشواری نخواهد بود. این درختان به خاک با زهکشی خوب، آفتاب کامل و آبیاری منظم نیاز دارند. در ماه‌های تابستان باید هفته‌ای یکبار آن را آبیاری کرد و بهترین زمان برای آبیاری صبح‌ها بین ساعت 7 تا 8 صبح است.
توصیه می‌کنیم علف‌های هرز اطراف درخت را بکنید زیرا می‌توانند برای رطوبت و مواد مغذی مورد نیاز خاک را بگیرند و مانع رسیدن آن به ریشه عناب شوند. در صورت مشاهده هر گونه بیماری یا آفت روی درخت سریعاً شاخه‌های مرده یا آلوده را درمان کرده و جدا کنید.

آیا درخت عناب نسبت به سرما مقاوم است؟

درخت عناب قادر است تا دمای منفی 20 درجه را تحمل کند، این درخت در برابر کم آبی و سرمازدگی بسیار مقاوم است و اگر در مناطق سردسیر قصد کاشت این نهال را دارید قطعه بهترین گزینه برای کاشت خواهد بود. 

آیا درختان عناب در زمستان برگ‌های خود را از دست می‌دهند؟

خیر، درخت عناب در پاییز برگ‌های خود را از دست می‌دهد و برگ‌ها قبل از ریزش در پاییز قهوه‌ای مایل به زرد و نارنجی می‌شوند. در فصل بهار برگ‌های سبز جدیدی از شاخه‌ها بیرون می‌آیند و دوباره شروع به رشد می‌کنند. دلیل اصلی ریزش برگ‌ها جلوگیری از هدر رفتن رطوبت در سرمای شدید یا کمبود بارندگی است. این فرآیند به آن‌ها کمک می‌کند تا انرژی را برای فصل رشد(بهار) حفظ کنند. همچنین از خود در برابر آسیب احتمالی ناشی از شرایط آب و هوایی سرد محافظت می‌کند.

آیا درخت عناب هم به خواب می‌رود؟

درختان عناب در زمستان مانند سایر درختان میوه به خواب می‌روند و فاقد برگ بودن و متوقف بودن سایر علائم رشد نشان دهنده خواب درخت است.  در این دوره خواب باید تمام برگ‌ها و میوه‌ها را از درخت جدا کنید فراموش نکنید که درخت را نباید در خواب زمستانی آبیاری کرد.

آیا درختان عناب ریشه عمیقی دارند؟

درختان عناب ریشه‌های عمیقی دارند و می توانند 3 تا 9 متر  در عمق ریشه کنند بدین ترتیب قادرند تا مقادیر زیادی آب و مواد مغذی را برای درخت فراهم کنند. ریشه‌های عمیق به درخت کمک می‌کند تا بیشترین بهره را از خاکی که در آن رشد می‌کند داشته باشند.

7 مرحله کاشت گل در گلدان: مبتدی تا پیشرفته

آیا عناب از طریق قلمه زدن رشد می‌کند؟

عناب می‌تواند از قلمه‌ها رشد کند. باید درختان بالغ سالم را انتخاب کنید و شاخه‌هایی با حداقل چهار برگ قطع کنید. انتهای بریده شده قلمه را تا زمانی که کاشته شوند مرطوب نگه دارید، اما آن‌ها را زیاد آبیاری نکنید زیرا باعث پوسیدگی می‌شود.
می توانید در بهار و تابستان قلمه بردارید و در خاک یا آب قرار دهید تا ریشه دار شود. بهترین زمان برای انجام این کار زمانی است که روی درختان رشد جدیدی می‌بینید. 

آیا درخت عناب از طریق پیوند تکثیر می‌شود؟

بله عناب را می توان از طریق پیوند تکثیر کرد، گیاهان پیوندی قوی‌تر هستند و زودتر از نهال میوه می‌دهند. پیوند یک روش استاندارد تکثیر رویشی است که اغلب در تولید درختان عناب استفاده می‌شود. دلایل اصلی پیوند عبارتند از: 

  • افزایش عملکرد و کیفیت میوه
  •  دادن خصوصیات یا صفات باغبانی جدید 
  • تکثیر ارقام خاصی که تکثیر آن‌ها از بذر دشوار است.

آیا خرمای قرمز و عناب یکی هستند؟

عناب و خرمای قرمز یکی هستند. این دو میوه بومی آسیا هستند و در مرباها و ژله‌ها، آب نبات‌ها و چای از آن‌ها استفاده می‌کنند.

کلام آخر از کادو هوم

کاشت هسته عناب در زمین یا کاشت هسته عناب در گلدان می‌تواند یک فعالیت جذاب و سرگرم کننده باشد. عناب با وجود اینکه ظاهر بسیار کوچکی دارد اما موجب کاهش چربی خون، درمان بی‌خوابی، درمان افسردگی، تصفیه خون، تسکین گلودرد، درمان یبوست و جلوگیری از مشکلات قلبی می‌شود. در این مقاله از کادو هوم سعی کردیم تا اطلاعات جامعی در رابطه با کاشت عناب در اختیارتان قراردهیم با مطالعه این مقاله سوال بی‌پاسخی درباره کاشت هسته عناب باقی نمی‌ماند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *