مقالات

کاشت هسته گریپ فروت در گلدان: مرحله به مرحله در خانه

نحوه نگهداری گریپ فروت در گلدان

یکی از مرکبات پرخاصیت که طعم شیرین و تلخی دارد گریپ فروت است. گریپ فروت سرشار از آنتی اکسیدان، فیبر و مواد مغذی است به همین دلیل می‌تواند در کاهش وزن، بهبود بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار تاثیرگذار باشد. گریپ فروت (Citrus x paradisi) در مقایسه با دیگر گونه‌های مرکبات اندازه بسیار بزرگی دارد. دانه‌های تازه گریپ فروت به راحتی جوانه می‌زنند و می‌توان از آن‌ها برای کاشت و پرورش گریپ فروت استفاده کرد. اما سوال اینجاست که آیا کاشت هسته گریپ فروت در گلدان یا در خانه امکان‌پذیر است؟ چگونه می‌توانیم با کاشت هسته گریپ فروت در خانه یک نهال زیبا از آن داشته باشیم؟

اگر دوست دارید به پاسخ این سوالات برسید بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه شوید تا با نحوه کاشت هسته گریپ فروت در خانه و نکات مراقبتی آن آشنا شوید. 

انواع گریپ فروت

گریپ فروت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: 

گریپ فروت داخل زرد(سفید): دانکن که حدود 30 تا 50 دانه در خود دارد. 

گریپ فروت داخل قرمز(توسرخ): روبی که حدود 6 دانه در هر گریپ فروت قرار دارد. 

از انواع دیگر گریپ فروت می‌توان به رد بلاش، تامسون و فروت بلاش اشاره کرد. 

مقایسه روش کاشت از بذر و پیوند 

درختان گریپ فروت معمولاً با پیوند جوانه تکثیر می‌یابند و انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. درختان گریپ فروت که از بذر رشد می‌کنند با وجود اینکه گزینه بسیار بهتری برای تکثیر هستند اما معایبی دارند: 

  • تاخیر در باردهی: درختان گریپ فروت که از بذر رشد می‌کنند 4 تا 5 سال طول می‌کشد تا به باردهی و میوه دهی برسند. در برخی موارد ممکن است این مدت زمان به 15 سال هم افزایش پیدا کند.  
  • طول عمر کوتاه‌تر: نهال گریپ فروت طول عمر بسیار کوتاهی دارد و بیماری، سرما و خشکسالی به راحتی نهال را از پای در می‌آورد. 
  • میوه‌های با کیفیت: میوه‌هایی که دانه‌های بسیاری داشته باشند بعد از رشد هم نهال بسیار بهتر و قوی‌تری خواهند داشت. بهتر است برای کاشت گریپ فروت از بذر از میوه‌های با کیفیت بالا استفاده کنید. 

نکته

از نهال‌های گریپ فروت که میوه‌های نامرغوبی دارند می‌توان از گل‌های سفید بسیار معطر آن لذت برد.

برای خرید گلدان فلزی میتوانید از فروشگاه کادوهوم اقدام کنید

آماده سازی بذر گریپ فروت برای کاشت

برای کاشت هسته گریپ فروت در گلدان نیازی به آماده سازی زیادی ندارد اما باید توجه داشته باشید که دانه‌ها به صورت تازه کاشته شوند. قبل از باز کردن گریپ فروت و جدا کردن دانه‌های آن باید گلدان خود را آماده کنید سپس دانه‌ها را بعد از جدا کردن از میوه‌ در آب تمیز بشویید تا باقیمانده‌های قندی آن‌ها از بین برود، بعد از آن دانه‌ها را روی یک حوله کاغذی خشک کنید. اجازه ندهید دانه ها کاملا خشک شوند و برای کاشت باید دانه‌ها کمی نم‌دار و مرطوب باشد.
دانه‌های گرفته شده از میوه‌های رسیده بهترین عملکرد را دارند، بنابراین دانه‌های گریپ فروت را باید از میوه‌های کاملا رسیده و سالم جدا کنید. 

نکته

دانه‌های گریپ فروت در صورت خشک شدن از بین می‌روند. قبل از کاشت آن‌ها را به مدت 24 ساعت در آب تمیز و دمای اتاق خیس کنید تا دوباره زنده شوند.

کاشت میوه گریپ فروت

نحوه کاشت دانه و جوانه زدن گریپ فروت

کاشت هسته گریپ فروت در گلدان کار چندان سخت و دشواری نیست. دانه‌های گریپ فروت را می‌توان در هر زمانی از سال کاشت اما بهترین زمان برای کاشت این دانه‌ها در فصل بهار است که گیاه در طول روز نور بیشتری دریافت می‌کند. مراحل کاشت دانه و جوانه زدن آن به شرح زیر خواهد بود:

مرحله 1: گلدان کاشت را آماده کنید

یک گلدان پلاستیکی کوچک را که دارای چندین سوراخ زهکشی در اطراف پایه است بشویید. اندازه آن مهم نیست اگرچه گلدان‌های کوچک‌تر برای کاشت گزینه بهتری هستند اما این موضوع چندان اهمیتی ندارد.

7 مرحله کاشت گل در گلدان: مبتدی تا پیشرفته

مرحله 2: از یک خاک مخلوط و مناسب کاشت گیاه استفاده کنید. 

برای زهکشی بهتر در کف گلدان از پوکه استفاده کنید و گلدان را با خاک برگ و ترکیبی از پیت ماس آسیاب شده و نیم پرلیت یا ماسه با دانه متوسط پر کنید. قبل از کاشت خاک گلدان را از آب اشباع کنید. 

مرحله 3: بذر گریپ فروت را بکارید

سه دانه گریپ فروت را در یک گلدان بکارید و دقت کنید بذرها را در فاصله مساوی از یکدیگر در عمقی معادل دو برابر طول آن‌ها بکارید. 

مرحله 4: یک نقطه گرم را انتخاب کنید

روی بذرها را کاملا با خاک بپوشانید و یک ورقه پلاستیکی روی گلدان بکشید و آن را به یک نقطه گرم منتقل کنید که دمای آن بین 70 تا 80 درجه فارنهایت باشد. 

مرحله 5: آبیاری دانه‌ها

هر زمان که خاک سطح گلدان خشک شد باید پوشش پلاستیکی را بلند کنید و به دانه‌های گریپ فروت آب بدهید. آب را به آرامی اضافه کنید تا دانه‌ها از جای خود خارج نشوند.

مرحله 6: مراقب نهال‌ها باشید

بعد از گذشت 2 تا 3 هفته دانه‌ها شروع به رشد می‌کنند، در این زمان بهتر است پلاستیک‌ها را بردارید و گلدان را به یک نقطه روشن و آفتابی داخل خانه نزدیک یک پنجره با سایه ملایم رو به جنوب منتقل کنید.

کاشت هسته انبه در گلدان با آسان ترین روش

نحوه کاشت نهال گریپ فروت و پیوند زدن آن

نهال گریپ فروت به کندی رشد می‌کند و در صورتی که شرایط رشد(نور کافی، فضای لازم برای رشد و غیره) را داشته باشد، می‌تواند به یک نهال تنومند و قوی تبدیل شود. برای کاشت نهال گریپ فروت کافیست طبق مراحل زیر عمل کنید:

مرحله 1: نهال‌ها را پیوند بزنید

همه نهال‌های جوانه زده را در گلدان‌های جداگانه پیوند بزنید و مطمئن شوید که آن‌ها را در همان عمقی که در گلدان‌های اولیه خود بودند بکارید. از گلدان‌هایی استفاده کنید که دارای سوراخ های زهکشی مناسبی هستند.

مرحله 2: گلدان را در کنار یک پنجره روشن قرار دهید

گلدان را در نزدیکی یک پنجره رو به جنوب یا غرب قرار دهید زیرا برای رشد روزانه به چهار ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد. بهترین دما برای رشد این گیاه در خانه بین 60 تا 70 سانتی‌گراد است و در فصل زمستان، دما باید بالای 40 درجه سانتی‌گراد باشد.

مرحله 3: خاک را مرطوب نگه دارید

خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید اما برای آبیاری مجدد باید اجازه دهید که سطح آن بین دو آبیاری خشک شود تا خطر پوسیدگی و از بین رفتن ریشه آن کاهش پیدا کند.

مرحله 4: نهال ها را دوباره جابجا کنید

برای جابه‌جایی نهال‌های گریپ فروت در فصل بهار باید آن‌ها را در گلدانی قرار دهید که از گلدان قبلی خود کمی بزرگ‌تر باشد.

مرحله 5: گلدان‌ها را به فضای باز منتقل کنید

در دومین بهار باید گلدان‌های گریپ فروت را به خارج از خانه و یک فضای باز تر و وسیع‌تر منتقل کنید. برای رشد بیشتر و تقویت گیاه هر دو هفته یکبار از کود 10-10-10 استفاده کنید. اگر بعد از کوددهی برگ‌ها زرد شد باید کوددهی را کاهش دهید. 

مرحله 6: نهال ها را پیوند بزنید

نهال‌های گریپ فروت را می‌توان در سومین بهار پیوند بزنید. بهترین مکان برای رشد این گیاهان یک مکان روشن، با زهکشی و آبیاری اصولی است. نهال های گریپ فروت را در ظروف نیم بشکه ای یا در بهار سال سوم در زمین پیوند دهید. آنها را در مکانی روشن و آفتابی و زهکشی سریع قرار دهید.

نحوه کاشت هسته خرما در خانه: مرحله به مرحله

میوه با کیفیت و مراقبت از درختان گریپ فروت 

برداشت یک میوه با کیفیت بالا و سالم با نحوه نگهداری و مراقبت از درختان گریپ فروت ارتباط مستقیمی دارد. برای اینکه یک میوه گریپ فروت با کیفیت داشته باشید باید آبیاری و کوددهی گیاه را سر موقع انجام دهید، این درخت را به هیچ عنوان هرس نکنید. اگر شاخه خشک و ضعیفی دارد می‌توانید آن را از تنه جدا کنید اما هرس می‌تواند مانع رشد گیاه و نابودی آن شود. در این مقاله از کادو هوم سعی کردیم تا در رابطه با کاشت هسته گریپ فروت در گلدان و در خانه اطلاعات جامعی در اختیارتان قرار دهیم، امیدواریم که توانسته باشیم در این مسیر به شما کمک کنیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *