مقالات

نحوه کاشت میوه در گلدان: آبیاری و نگهداری

نحوه کاشت میوه در گلدان

زندگی آپارتمانی امروزه را تصور کنید، در آپارتمان‌ها و برج‌ها کمتر فضایی برای کاشت گل و گیاه وجود دارد به همین دلیل بیشتر افراد ترجیح می‌دهند در فضای داخل خانه یک گلخانه کوچک داشته باشند تا علاوه بر سرگرمی، خانه را به یک محیط آرام بخش تبدیل کند. یکی از کارهای سرگرم کننده کسانی که به باغبانی علاقه دارند کاشت میوه در گلدان است. در ادامه به نحوه کاشت میوه در گلدان و آبیاری و مراقبت از آن را شرح می‌دهیم پس اگر به کاشت میوه در گلدان علاقه دارید این مطلب را از دست ندهید.  

مراحل کاشت میوه در گلدان

1- قبل از هرچیزی باید میوه مورد نظرتان را انتخاب کنید

یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین میوه‌ها توت فرنگی است که به راحتی در گلدان کاشته می‌شود. علاوه بر توت فرنگی می‌توانید از میوه‌های دیگر همچون سیب، پرتقال، هلو، بوته‌های زغال اخته و تمشک را پرورش دهید. برخی از درختان میوه و بوته‌ها خود گرده افشان هستند و برای بهترین نتیجه در گرده‌افشانی باید درخت میوه یا بوته‌ای را پرورش دهید که با گرده سازگاری دارند.

2- یک گلدان مناسب برای کاشت بوته انتخاب کنید

به طور مثال توت فرنگی را می‌توان در گلدان‌های مختلفی پرورش داد از جمله گلدان‌های مخصوصی که برای کاشت توت فرنگی طراحی شده‌اند. گلدان‌های پنجره‌ای، مستطیلی بلند که روی زمین قرار می‌گیرند، سبدهای آویزان، گلدان‌های عمودی و گلدان های کوچک یا متوسط که روی یک میز قرار می‌گیرند بهترین ظروف برای کاشت توت فرنگی هستند.

نحوه کاشت هسته آووکادو در خانه: نکات مهم

3- برخی از میوه‌ها را باید در ظروف بزرگ و عمیق بکارید

درختان میوه کوتوله، بوته‌های بلوبری و بوته‌های تمشک برای کاشت به ظروف بزرگ و عمیقی نیاز دارند و باید روی زمین قرار بگیرند. از هر نوع گلدانی می‌توان برای کاشت درختان میوه استفاده کرد، به شرطی که چندین سوراخ تخلیه زهکشی در کف آن وجود داشته باشد.

4- برای کاشت میوه‌ها از خاک گلدان و خاک باغچه استفاده کنید

خاک باغ حاوی حشرات و بیماری است و برای گیاهانی که در گلدان کاشته می‌شوند و زهکشی مناسبی ندارند، مناسب نیست.

برای خرید گلدان فلزی میتوانید از فروشگاه کادوهوم اقدام کنید

مراقبت از میوه در گلدان

1- درختان میوه گلدانی باید بیش از سایر گیاهان در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرند

گلدان را باید در جایی قرار دهید که حداقل 6 تا 8 ساعت در روز در معرض نور مستقیم خورشید قرار داشته باشند. در آب و هوای بسیار گرم، بهتر است در صبح و اوایل بعد از ظهر گیاهان در معرض نور باشند زیرا آفتاب گرم و سوزان بعد از ظهر موجب سوختگی گیاه می‌شود.

2- درختان میوه باید به خوبی آبیاری شوند

یکی از معایب کاشت میوه در گلدان نیاز به آبیاری مکرر آن است زیرا خاک داخل گلدان بسیار سریع‌تر خشک می‌شود. گلدان را هر روز صبح و عصر چک کنید و زمانی که 5 سانتی‌متر روی خاک خشک شد زمان آبیاری آن فرا رسیده است. آبیاری آن را تا زمانی ادامه دهید که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود. 

3- هر دو هفته یکبار به گلدان میوه کود بدهید

بهترین کود برای میوه‌ها یک کود متعادل 10-10-10 محلول در آب است که باید هر دو هفته یکبار یا بیشتر از آن استفاده شود. قبل از کود دهی باید به گیاه آب دهید تا ریشه آن نسوزد و آسیب نبیند. به هیچ عنوان از اواسط تا اواخر تابستان از کود استفاده نکنید تا از رشد برگ‌های جدید در ماه‌های زمستان جلوگیری شود.

7 مرحله کاشت گل در گلدان: مبتدی تا پیشرفته

4- مطمئن شوید که گلدان زهکشی درستی دارد

زمانی که گلدان زهکشی درستی داشته باشد تا در زمان آبیاری آب اضافه را خارج کرده و از پوسیده شدن و آسیب دیدن ریشه جلوگیری کند. یکی دیگر از راه‌های سالم نگهداشتن ریشه گیاه استفاده از یک آجر است، این کار برای دور نگه داشتن ریشه گیاه از حشرات و مورچه‌ها انجام می‌شود. 

5- هنگام رشد گیاه، از واژگون شدن آن جلوگیری کنید

هنگامی که درخت میوه شروع به گلدهی و میوه دادن می‌کند گیاه سنگین می‌شود و برای ایستاده نگه داشتن آن باید از چوب و تخته در زیر شاخه‌ها استفاده کنید.  

6- گلدان را در فصل سرما به داخل خانه منتقل کنید

گلدان‌ها را باید در فصل زمستان به داخل خانه بیاورید تا از سرمای زمستان دور باشند، سوز زمستان به گیاه آسیب می‌زند و موجب سیاه شدن برگ‌ها و لک روی میوه‌ها می‌شود. در فصل زمستان، زمانی که خاک خشک شد باید گیاهان را به آرامی آبیاری کنید.

جلوگیری از زنگ زدگی گلدان فلزی: روش های نگهداری و مراقبت

کلام پایانی 

یکی از جذاب‌ترین سرگرمی‌های کسانی که به باغبانی علاقه دارند کاشت میوه است، کاشت میوه معمولا به روش کاشت هسته و کاشت نهال انجام می‌شود. کاشت هسته در گلدان نیاز به مراقبت بیشتری دارد و مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا هسته به نهال تبدیل شود و شروع به گل‌دهی کند. در این مقاله سعی کردیم تا نحوه کاشت میوه در گلدان مرحله به مرحله شرح دهیم، امیدواریم که با این اطلاعات توانسته باشیم شما را با نحوه کاشت میوه در گلدان آشنا کنیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *