مقالات

جلوگیری از زنگ زدگی گلدان فلزی: روش های نگهداری و مراقبت

metal planter rusting

گلدان فلزی با طراحی و تنوع رنگ بالایی که دارد زیبایی و جلوه خاصی به فضا می‌دهد اما مشکل اینجاست که فلز اگر مرغوب نباشد ممکن است زنگ بزند و این اصلا خوب نیست. آیا راهی برای جلوگیری از زنگ زدن گلدان‌های فلزی وجود دارد؟ 

گاهی اوقات می‌توانید با استفاده از گلدان گالوانیزه یا استفاده از رنگ مقاوم در برابر زنگ، از زنگ زدگی گلدان‌های فلزی جلوگیری کنید. همانطور که می‌دانید رطوبت و آب دلیل اصلی زنگ زدگی گلدان فلزی است. از فوم ضد آب یا استفاده از گلدان داخلی عایق می‌تواند از زنگ زدگی گلدان فلزی جلوگیری کند. در ادامه درباره زنگ زدگی گلدان فلزی و سایر راه‌های جلوگیری از زنگ زدن گلدان مفصل صحبت می‌کنیم. 

از گلدان فلزی گالوانیزه استفاده کنید

یکی از ساده‌ترین و آسان‌ترین گزینه‌ها انتخاب یک جایگزین مناسب است، می‌توانید برای جلوگیری از زنگ زدگی هنگام خرید گلدان فلزی را گالوانیزه را انتخاب کنید. گلدان گالوانیزه به دلیل روکش روی که در سطح بیرونی آن اعمال شده به هیچ عنوان زنگ نمی‌زند. روکش روی از زنگ زدگی فلز زیرین جلوگیری می‌کند پس باید مراقب باشید این روکش خراشیده نشود زیرا باعث زنگ زدگی خواهد شد.

تنها عیب روکش روی نفوذ در خاک است. اگر قصد کاشت میوه و سبزی دارید نفوذ روی به خاک می‌تواند یک مشکل بزرگ باشد، برای رفع این مشکل می‌توانید گیاه را در یک گلدان پلاستیکی بکارید سپس آن را در گلدان گالوانیزه قرار دهید.

رنگ ضد زنگ بزنید

رنگ کردن گلدان فلزی با یک رنگ مقاوم یکی از آسان‌ترین راه‌ها است، برای رنگ کردن باید داخل و خارج گلدان را به خوبی رنگ کنید. برای اطمینان خاطر داخل گلدان را دو دست رنگ کنید زیرا اولین جایی که ممکن است زنگ زدگی از آنجا شروع شود داخل گلدان است. در زمان رنگ کردن مطمئن شوید که لبه‌ها کامل رنگ شده باشند و در نهایت 24 ساعت به رنگ زمان بدهید تا خشک شود. لایه دوم را بعد از خشک شدن لایه اول انجام دهید تا کاملا به سطح زیرین بچسبد.

از گلدان استنلس استیل استفاده کنید

استنسل استیل یک فولاد ضد زنگ آلیاژی بوده که دارای حداقل 11 درصد کروم است. این پوشش مانع زنگ‌ زدگی گلدان فلزی می‌شود و گیاه به راحتی می‌تواند در آن بستر رشد کند. 

از گلدان با پوشش پودری استفاده کنید

پوشش پودری از موادی مانند اکریلیک، پلی استر، نایلون، وینیل، اپوکسی و اورتان یک محافظت خوب از فلز در برابر زنگ زدگی است. مواد شیمیایی موجود در پوشش پودری ممکن است به داخل خاک نفوذ کنند به همین دلیل برای سبزیجات و سیفی‌جات بهتر است گیاه را با گلدان پلاستیکی داخل آن قرار دهید.

گلدان را به داخل خانه منتقل کنید

اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که آب و هوای مرطوب و شرجی دارد مانند شمال کشور، بهتر است گلدان‌ها را در فضای باز قرار ندهید. با قرار دادن این گلدان‌ها در فضای داخلی از زنگ زدگی گلدان فلزی جلوگیری می‌کنید. برخی افراد در این مناطق گلدان را با مواد ضدآب می‌پوشانند که کمک زیادی در پوسیده نشدن و زنگ نزدن گلدان فلزی می‌کند. 

از یک گلدان داخلی در گلدان فلزی استفاده کنید

استفاده از یک گلدان پلاستیکی داخل گلدان فلزی می‌تواند مانند یک عایق عمل کند و از زنگ زدن گلدان فلزی جلوگیری کند. این کار از تماس خاک با کاشت فلزی جلوگیری می‌کند و زمانی که می‌خواهید گیاه را آبیاری کنید می‌توانید گلدان پلاستیکی را از گلدان فلزی خارج کنید و بعد از اتمام آبیاری دوباره داخلش قرار دهید.

از یک لایه فوم ضد آب استفاده کنید

برای جلوگیری از زنگ زدن کناره‌های گلدان می‌توانید از یک لایه فوم ضد آب استفاده کنید. این کار باعث می شود که گلدان در برابر زنگ زدگی محافظت شود زیرا از تماس آب با طرفین جلوگیری می‌کند. مطمئن شوید که فوم ضد آب را فقط در طرفین داخلی کاشت فلزی بمالید. 

در اسرع وقت اصلاحات را انجام دهید

اگر بخشی از رنگ خراشیده شده بود، بخشی از فوم پاره شده بود یا گلدان پلاستیکی شکسته بود باید سریعا اصلاحات را انجام دهید، در غیراینصورت گلدان در معرض زنگ زدگی قرار می‌گیرد.
برای جلوگیری از چنین مشکلاتی بهتر است داخل گلدان فلزی را تمیز نکه دارید، حتماً گلدان را با پارچه خشک کنید تا رطوبت نداشته باشد، اگر قسمت‌هایی از ظرف شروع به زنگ زدگی کرد باید آن را با استفاده از یک محلول خوب زنگ زدگی خراش دهید.
پس از استفاده از چنین محلولی دوباره ظرف را تمیز کنید و بگذارید خشک شود.

استفاده از گلدان فلزی چه معایبی دارد؟

 • رسانای خوبی برای گرما یا سرما است: فلز رسانای خوبی است به این معنی که گرما یا سرما را از هوای بیرون به خاک گلدان منتقل می‌کند. اگر خورشید خیلی گرم باشد، خاک گلدان گرم می‌شود و ریشه‌ها می‌پزند و گیاه آسیب می‌بیند. اگر بیرون خیلی سرد باشد، خاک گلدان و ریشه‌ها می‌زنند.
  پیشنهاد ما این است که داخل گلدان فلزی یک گلدان پلاستیکی قرار دهید. لایه هوای بین آن‌ها خاک گلدان را از گرما یا سرما عایق می‌کند.
 • ممکن است زنگ زده شود: یکی از معایب کاشت گیاه در گلدان فلزی فلزی زنگ زدگی آن است. زنگ زدگی می‌تواند به گلدان و همچنین خاک گلدان آسیب برساند.
  تهیه گلدان فلزی گالوانیزه یا رنگ آمیزی گلدان با رنگ مقاوم در برابر زنگ زدگی می‌تواند این مشکل را برطرف کند.
 • ممکن است خطراتی برای سلامتی ایجاد کند: برخی از فلزات می توانند برای گیاهان، حیوانات خانگی و انسان سمی باشند. اگر یک گلدان دارید که دارای پوششی مانند روی یا اکریلیک است، این مواد ممکن است در خاک نفوذ کند و برای گیاهان و همچنین حیوانات مضر باشد.
  راه حل این مشکل جداسازی گلدان فلزی از خاک گلدان است. بهترین راه برای انجام این کار این است که گیاه را در یک گلدان پلاستیکی پرورش دهید و آن گلدان را داخل گلدان فلزی قرار دهید.
 • گلدان فلزی سنگین است: جابجایی یک گلدان فلزی کار سختی است زیرا گلدان فلزی بسیار سنگین است، مخصوصاً زمانی که خاک گلدان را به آن اضافه کرده باشید. ابتدا مکانی را که می‌خواهید کاشت را در آن قرار دهید تعیین کنید و سپس خاک را به آن اضافه کنید.
  برخی افراد از یک سینی متحرک برای جا به جایی آن استفاده می‌کنند.
 • گلدان فلزی منجر به آبیاری بیش از حد می‌شود: یکی از رایج‌ترین مشکلات در هنگام کاشت گیاهان در گلدان فلزی آبیاری بیش از حد آن است. در زمان آبیاری متوجه نمی‌شوید که خاک و ریشه‌های گلدان بیشتر از نیازشان آب دریافت کرده‌اند.
  مشکل گلدان‌های فلزی زمانی رخ می‌دهند که سوراخ‌های زهکشی در انتهای گلدان وجود نداشته باشد و باعث جمع شدن آب شوند. 

کلام آخر 

خرید هر گلدانی با توجه به جنس و ظاهری که دارد دارای مزایا و معایب بسیاری است، گلدان‌ها معمولا از جنس چوب، پلاستیک، سفال و غیره هستند و یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین آن‌ها گلدان‌های فلزی هستند که امروزه استفاده از آن رواج بسیاری پیدا کرده و با هر چیدمان و دکوری می‌توان از آن استفاده کرد.یکی از بزرگترین مشکلغات گلدان‌های فلزی زنگ زدگی آن‌ها است.
در این مطلب سعی کردیم بهترین اطلاعات را درباره زنگ زدگی گلدان در اختیارتان قرار دهیم، با کمک این راه‌ها می‌توانید از زنگ زدن و پوسیدگی گلدان فلزی جلوگیری کنید. 

سوالات متداول 

 • آیا گلدان فلزی زهکشی مناسبی دارد؟
  گلدان فلزی در قسمت انتهایی خود حفره و سوراخی برای خروج آب ندارد اما گلدان داخلی آن که معمولا از جنس پلاستیک است دارای زهکشی مناسبی است. 
 • آیا از این گلدان می‌توانیم برای گل‌های طبیعی و شاخه‌ای استفاده کنیم؟
  بله این گلدان قابل استفاده برای گل‌هیا ریشه و شاخه‌ای است. 
 • بهترین راه برای جلوگیری از زنگ زدن گلدان فلزی چیست؟
  استفاده از یک گلدان پلاستیکی داخل آن می‌تواند بهترین گزینه باشد. 
 • چه عاملی بیش از همه موجب زنگ زدگی گلدان فلزی می‌شود؟
  رطوبت و تماس مستقیم با آب از مهم‌ترین عوامل زنگ زدگی گلدان فلزی هستند. 
 • گلدان فلزی فقط دو رنگ سیلور و کروم دارد؟
  خیر، تنوع رنگ و طرح در این گلدان بسیار بالاست و در انتخاب آن با هیچ محدودیتی روبه‌رو نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *