مقالات

نگهداری گل بنجامین فیکوس در گلدان: آبیاری و هرس

نگهداری گیاه بنجامین فیکوس

فیکوس بنجامین یا انجیر برگ‌ریز یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی و بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی است. این گیاه به نگهداری بسیار کمی نیاز دارد. با این وجود، هنگام آبیاری گل بنجامین، هرس گل بنجامین و کود دادن این گل باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید تا از ریزش برگ‌های آن جلوگیری کنید و گیاه را شاد و سالم نگه دارید. در این مقاله از کادوهوم نکات مراقبت و نگهداری گل بنجامین را معرفی می‌کنیم که با رعایت این نکات می‌توانید گل شاداب و با طراوتی داشته باشید. 

نگهداری فیکوس بنجامینا: آبیاری گل بنجامین 

نگهداری از انجیر برگ‌ریز کار آسانی است و همین امر آن را به یکی از محبوب‌ترین گیاهان اداری و آپارتمانی تبدیل می‌کند. فیکوس بنجامین نیاز به آبیاری زیادی ندارد زمانی باید آبیاری گل بنجامین را انجام دهید که خاک آن کاملا خشک شده باشد. برای تشخیص زمان آبیاری باید با انگشت خود میزان خشکی سطح خاک را تست کنید، اگر 2 یا 3 سانت روی خاک خشک بود باید گلدان را آبیاری کنید اما اگر رطوبت داشت گیاه نیازی به آب ندارد.

اگر شرایط رشد گیاه خوب باشد، باید هفته‌ای یک بار انجیر بنجامین را آبیاری کنید. آبیاری گیاه فیکوس بنجامین به اندازه گلدان، دمای اتاق و اندازه گیاه بستگی دارد. بهترین آب برای آبیاری گیاه فیکوس بنجامین آب باران ولرم است، از آب لوله کشی هم می‌توانید برای آبیاری گیاهان استفاده کنید اما باید چند دقیقه شیر آب را باز بگذارید تا مدتی آب از آن خارج شود. ریشه این گیاه به هیچ عنوان نباید غرقابی شود زیرا دچار پوسیدگی خواهد شد به همین دلیل در فصل زمستان به دلیل سردی هوا باید گلدان را کمتر آبیاری کنید.

آبیاری گلدان فیکوس بنجامین

نگهداری فیکوس بنجامینا: کود دهی گل بنجامین

بهترین زمان کود دهی به گیاه فیکوس بنجامین فروردین ماه است. برای کود دهی این گیاه بهتر است از کود کامل استفاده کنید تا تما نیازهای گیاه را برطرف کند و موجب سلامت شاخ و برگ و ریشه گیاه شود. برای استفاده از این کود باید مقداری از گرانول‌های کود را در لایه بالایی خاک قرار دهید و با یک لایه مالچ آن را بپوشانید. انجیر برگ‌ریز در ماه‌های زمستان به هیچ ماده غذایی اضافی نیاز ندارد.

نکته: می‌توانید از تفاله قهوه برای کود دادن به انجیر برگ‌ریز استفاده کنید. برای مصرف تفاله قهوه ابتدا باید اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس دو قاشق چایخوری تفاله قهوه را روی سطح خاک بپاشید. این کار را هر 4 ماه یکبار انجام دهید زیرا تفاله قهوه خاصیت اسیدی دارد و PH خاک را تغییر می‌دهد.

20 گیاه مناسب برای گلدان در فضای باز و خانه

نگهداری فیکوس بنجامینا: هرس گل بنجامین 

انجیر برگ‌ریز را باید هر از گاهی هرس کنید، هرس کردن به رشد برگ‌های جدید و قوی‌تر کمک بسیاری می‌کند. در زمان هرس کردن باید شاخه‌های خشک و زرد را از بدنه اصلی گیاه جدا کنید، هرس کردن گیاه فیکوس بنجامین به شرح زیر خواهد بود: 

  • ابتدا باید شاخه‌ها را به طول دلخواه برش دهید، این کار را باید از بالای گره برگ انجام دهید تا گیاه رشد خود را ادامه دهد. 
  • برای انشعاب بهتر گیاه را هرس کنید: بهتر است انجیر برگ‌ریز را در فصل بهار هرس کنید و هرس کردن همه شاخه‌ها را به جای قسمت داخلی درخت فیکوس از نوک آن انجام دهید. اگر در فصل بهار گیاه فیکوس را هرس کنید شاخه‌های آن قوی‌تر می‌شوند.
  • برای جوانسازی گیاه، شاخ و برگ‌ها را هرس کنید: اگر گل فیکوس بنجامین بالغ دارید برای رشد بهتر و جوان شدن شاخه‌ها باید یک سوم طول شاخه‌ها را هرس کنید که بهترین زمان برای این کار اواخر زمستان است. با این کار گیاه رشد تاج خود را از سر می‌گیرد و جوان می‎شود. 
  • هرس انجیر برگ‌ریز بونسای: انجیر برگ ریز را می‌توان طوری هرس کردن که به شکل یک درخت بونسای رشد کند. پس باید هم تاج گیاه و هم ریشه آن را هرس کنید.

نکته: فیکوس بنجامین شیره سمی دارد، بنابراین هنگام هرس از دستکش استفاده کنید. این شیره اگر روی لباس بریزد به هیچ عنوان از بین نمی‌رود.

برای خرید گلدان فلزی میتوانید از فروشگاه کادوهوم اقدام نمایید

تعویض گلدان فیکوس بنجامین

پس از خرید گیاه انجیر برگ‌ریز بلافاصله آن را در خاک مناسب و با کیفیت قرار دهید، زیرا خاکی که در گلدان وجود دارد مناسب رشد گیاه نیست. به عنوان مثال در ترکیب خاک از کمپوست استفاده کنید و برای زهکشی بهتر گلدان، حدود یک سوم شن و ماسه را با آن مخلوط کنید. اگر خاک غنی باشد مواد ضروری و تغذیه کننده گیاه را به خوبی حفظ می‌کند. 

این گیاه تغییرات ناگهانی محیط و فضای رشد را دوست ندارد به همین دلیل بهتر است هر 3 یا 4 سال یکبار در فصل بهار گلدان آن را عوض کنید. در زمان تعویض گلدان باید ریشه گیاه را بررسی کنید و از سالم بودن و پوسیده نبودن ریشه گیاه اطمینان حاصل کنید. در کف گلدان به منظور زهکشی گیاه و غرقابی نشدن ریشه از یک لایه پوکه یا شن استفاده کنید.

محافظت از گیاهان در فصل تابستان: 5 نکته مهم

اگر فیکوس بنجامین دچار ریزش برگ شود، چه باید کرد؟

ریزش برگ گیاهان همیشه نشانه آفت و بیماری گیاه نیست، طبیعی است که فیکوس بنجامین هر چند وقت یکبار دچار ریزش برگ شود مثلاً وقتی برگ‌ها خیلی پیر می‌شوند ممکن است بریزند تا برگ‌های جدید جای آن را بگیرند. با این حال، اگر انجیر برگ‌ریز دچار ریزش شود باید وضعیت آن را بررسی کنید تا از سلامت گیاه مطمئن شوید. در ادامه برخی از دلایل احتمالی ریزش شدید برگ و روش‌های درمان آن را معرفی خواهیم کرد:

  • غرقابی: همانطور که قبلا ذکر شد، ریشه گیاه فیکوس خاک غرقابی را تحمل نمی‌کند. غرقابی شدن ریشه موجب پوسیدگی ریشه و ریزش برگ‌های گیاه می‌شود، غرقابی شدن ریشه مانع انتقال آب و مواد مغذی به ریشه می‌شود. برای رفع این مشکل، فیکوس بنجامین را در خاک تازه و با زهکشی مناسب قرار دهید و یک لایه زهکشی در کف گلدان جدید ایجاد کنید و همیشه بعد از آبیاری آب اضافی را از زیر گلدان خارج کنید.
  • خشکسالی: خشکسالی مشکلی مشابه غرقابی ایجاد می‌کند. در حالی که در این وضعیت ریشه‌ها پوسیده نمی‌شوند بلکه خشک می‌شوند و از انتقال آب کافی به برگ‌ها جلوگیری می‌کند. اگر خاک خشک شد در آبیاری آن سخاوت بیشتری داشته باشید و در صورت لزوم در خاک با کیفیت آن را قرار دهید. خاک قدیمی یا بی کیفیت نمی‌تواند آب را به خوبی جذب یا ذخیره کند.
  • تغییر مکان: از آنجایی که تغییر مکان به درختان فیکوس آسیب می‌زند، ممکن است پس از جابجایی دچار ریزش برگ شوند. از این رو فقط در صورتی باید آن را جابجا کنید که مکان جدید شرایط بهتری داشته باشد. 
  • هوای خشک: فیکوس بنجامینا به رطوبت متوسطی نیاز دارد. هوای خشک و گرم می‌تواند باعث ریزش برگ‌های آن شود و همچنین گیاه شما را مستعد هجوم آفات کند. با مه پاش گیاه را هر از گاهی آبپاشی کنید تا رطوبت آن افزایش یابد. 

نکته: همچنین می‌توانید به جای آبیاری، فیکوس خود را در آب فرو کنید. برای این کار، آن را بدون گلدان، برای چند دقیقه در یک سطل آب قرار دهید. سپس اجازه دهید آب آن خوب گرفته شود و دوباره آن را در گلدان قرار دهید. خاکی که حاوی مقدار زیادی ذغال سنگ نارس است پس از خشک شدن به خوبی خیس نمی شود، بنابراین آبیاری به تنهایی کافی نیست.

نگهداری گل پتوس در گلدان: نحوه آبیاری و هرس

مشکلات انجیر برگ‌ریز: آفات و بیماری‌های رایج

هجوم آفات می‌تواند منجر به ریزش برگ شود، اما قبل از تغییر رنگ برگ رخ می‌دهد. بنابراین، اگر روی برگ‌های فیکوس بنجامین لکه‌های زردی ظاهر شد به احتمال زیاد دچار شته یا کنه شده است. در ادامه علائم و نشانه‌های آفات و بیماری‌های مختلف فیکوس بنجامین و کارهایی که باید انجام دهید عنوان شده است:

کنه های عنکبوتی: این آفات معمولاً زمانی ظاهر می‌شوند که هوا خیلی خشک باشد. کنه‌های عنکبوتی تارهای ظریف و تار عنکبوت مانندی را در قسمت زیرین برگ‌ها به جا می‌گذارند. اگر روی انجیر گریان خود علائم کنه عنکبوتی را مشاهده کردید، آن را زیر آب ولرم بشویید و رطوبت را افزایش دهید یا گیاه را در جای خنک‌تری قرار دهید.

حشرات پولک دار: هجوم حشرات فلس دار توسط خود حیوانات کوچک قابل تشخیص است، در زیر پوسته قهوه‌ای رنگ خود در بغل برگ‌ها پنهان می‌شوند. برای رفع این مشکل، حشرات فلس را پاک کرده و درخت را دوباره هرس کنید.

شته‌ها: شته‌ها مانند کنه‌های عنکبوتی به راحتی قابل درمان هستند. یکی از نشانه‌های هجوم شته‌ها، لکه‌های روشنی است که هنگام تغذیه روی برگ‌ها باقی می‌گذارند. می‌توانید شته ها و حشرات پوسته پوسته را با عوامل بیولوژیکی که از دانه‌های چریش تهیه شده و از طریق آبیاری استفاده می‌شود، کنترل کنید.

پژمردگی ورتیسیلیوم: ورتیسیلیوم یک بیماری قارچی است که از زمین به گیاه حمله می‌کند و مجراها را مسدود خواهد کرد به طوری که دیگر نمی‌توان آب را به سرتاسر گیاه منتقل کرد، در نتیجه برگ‌ها پژمرده می‌شوند. وقتی شاخه گیاهی آلوده به این قارچ را می‌برید، می‌توانید تغییر رنگ تیره را روی آن مشاهده کنید. درخت را قطع کنید و گیاه را در خاک تازه و قابل نفوذ قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *