مقالات

محافظت از گیاهان در فصل تابستان: 5 نکته مهم

protect plants in summer

تابستان از نظر آب و هوایی فصل بسیار گرم و خشکی است، گرمای شدید فصل تابستان و قرار گرفتن در معرض شدید نور خورشید می‌تواند برای گیاهان بسیار مضر و آسیب زننده است. شدت این آسیب به قدری است که روی برگ گیاهان سوختگی مایل به زرد ایجاد می‌شود.

اما چگونه می‌توانید از گیاهان خود در برابر گرمای تابستان از گیاه خود محافظت کنید؟ در این بلاگ در مورد چگونگی محافظت از گیاهان در تابستان چند نکته و ترفند خواهیم گفت تا مانع از بین رفتن و سوختگی گیاهانتان شود. 

1- آبیاری عمیق گیاهان

اولین قدم مهم و کلیدی برای زنده نگه داشتن گیاهان در طول گرمای شدید تابستان، آبیاری عمیق گیاهان است. حال آبیاری عمیق گیاهان را چگونه باید انجام دهید؟
برای آبیاری عمیق گیاه باید حجم آبیاری به قدری باشد که از انتهای گلدان خارج شود، تنها در اینصورت ریشه گیاه آب را جذب می‌کند. زیرا رشد ریشه برخی گیاهان عمودی است و برای رسیدن آب به گل ریشه باید آبیاری عمیق انجام شود، علاوه بر این گلدان‌های استوانه‌ای شکل هم نیاز به آبیاری عمیق دارند.
گیاهان برای رشد بهتر باید حداقل هفته‌ای یک بار آبیاری شوند، مقدار آبیاری عمیق در فصل تابستان باید بیش از فصول دیگر باشند. 

2- گیاهان خود را بیش از حد آبیاری نکنید

در آبیاری گیاهان باید اعتدال را رعایت کنید زیرا برخی گیاهان مانند ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها نیاز کمتری به آب دارند و برخی حداقل یک بار در هفته به آبیاری عمیق نیاز دارند. در صورتی که گیاه را به موقع آبیاری نکنید آفتاب شدید موجب پژمرده شدن آن می‌شود، البته این موضوع درباره همه گیاهان صدق نمی‌کند.
بهتر است قبل از آبیاری خاک گیاه را تست کنید، در صورتی که خاک گیاه مرطوب باشد گیاه به آب بیشتری نیاز ندارد. زمانی باید آبیاری گیاه را انجام دهید که خاک گلدان تا دو بند انگشت خشک باشد. 

3- گیاهان را در سایه آفتاب قرار دهید

کار دیگری که می‌توانید در فصول گرم سال برای محافظت از گیاهان در طول گرمای شدید انجام دهید، قرار دادن گیاه در سایه آفتاب است. بهتر است گیاه را در جایی قرار دهید که در ساعاتی از روز در سایه و در ساعاتی از روز در آفتاب باشد. 

4- از کاشت در گلدان‌های تیره خودداری کنید

همیشه سعی کنید از گلدان‌های رنگ روشن استفاده کنید، گلدان‌هایی با رنگ روشن در فصول گرم سال می‌توانند از ریشه گیاهان محافظت کنند. زیرا رنگ‌های تیره گرمای بیشتری نسبت به رنگ‌های روشن‌ جذب می‌کنند و این موضوع می‌تواند به نوبه خود به ریشه گیاه آسیب بزند.

سخن پایانی

نگهداری از گیاهان در فصل بهار و تابستان کار سخت و دشواری نیست، کافیست با ویژگی‌های گیاهان و نحوه آبیاری آن‌ها آشنا باشید. قطعا آبیاری و مراقبت از گیاهان در شش ماه اول سال به آسانی شش ماه دوم سال نیست، در فصول پاییز و زمستان گل‌ها نیاز کمتری به آبیاری و رسیدگی دارند اما در بهار و تابستان اینگونه نیست.
در این فصل علاوه بر آبیاری درست و اصولی باید از کود‌های تقویتی هم استفاده کنید تا ضعف و خواب گیاهان در فصل پاییز و زمستان را جبران کند، هرچند که برخی از گیاهان در فصل پاییز و زمستان هم نیاز به مراقبت‌های خاصی دارند اما بیشتر گیاهان در دو فصل بهار و تابستان رشد و گل دهی خواهند داشت.
در این بلاگ نکات مهمی در رابطه با محافظت از گیاهان در فصل تابستان در اختیارتان قرار دادیم، با رعایت این نکات قطعا می‌توانید از گیاهانتان در فصل تابستان به بهترین شکل ممکن نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *