مقالات

20 گیاه مناسب برای گلدان در فضای باز و خانه

best plant for pots

باغبانی یکی از بهترین کارهایی است که می‌توان به کمک آن فضای سبز زیبا و با سلیقه‌ای طراحی کرد. باربارا وایز، نویسنده کتاب باغبانی ظروف برای تمام فصول، می‌گوید: بسیاری از گیاهان در گلدان رشد می‌کنند. اما مهم‌ترین عامل زهکشی خوب گلدان است پس باید مطمئن شوید که سوراخی در کف گلدان وجود دارد تا گیاهان غرق در آب نشوند. 

از آنجایی که گیاهان گلدانی در فضای باز به آبیاری بیشتری نیاز دارند، پس بهتر است در مورد مکان قرار گیری این گلدان‌ها هوشمندانه عمل کنید. برای نقاط دور از دسترس، گیاهان مقاوم به خشکی مانند ساکولنت‌ها را انتخاب کنید یا اگر گیاهان تشنه‌تری دارید، آن‌ها را در نزدیک منبع آب قرار دهید. سپس رطوبت خاک ظروف خود را در هفته اول پس از کاشت هر روز بررسی کنید تا مشخص شود که چند بار آبیاری نیاز دارد.

برای طراحی فضای سبز باید به چند نکته توجه داشته باشید: 

 • از یک رنگ و یک مدل گلدان استفاده نکنید برای تنوع بیشتر بهتر است بافت‌ها، شکل‌ها و رنگ‌های مختلف را با هم ترکیب کنید تا علاقه بصری را افزایش دهد. 
 • گلدان‌های مورد نظرتان را با اشکال، اندازه‌ها و سبک‌های مختلف دسته‌بندی کنید.
 • اشکالی ندارد که در هر ظرف فقط یک گیاه بکارید، برای رشد بیشتر گیاهان بهتر است تکی در گلدان کاشته شوند. 

در ادامه با بهترین گیاهان مناسب برای گلدان در فضای باز و خانه آشنا می‌شوید:

best plants for gardening

1- گل شمعدانی

این گیاه کلاسیک برای گلدان‌های ایوان جلویی بسیار مناسب هستند، شمعدانی سرتاسر فصل بهار تا تابستان را گل می‌دهند و برای رشد بیشتر نیاز به سایه آفتاب دارند. اگر از تابش نور خورشید دور باشند گلدهی ندارند پس بهتر است ساعاتی از روز در آفتاب قرار بگیرند.  

نیاز نوری: خورشید

2- گل هیبیسکوس

این گیاه با نام شکوفه‌دهنده گرمسیری هم شناخته می‌شود و در برابر سرما بسیار ضعیف هستند، در فصول گرم سال عمر طولانی‌تری دارند پس بهتر است در فصل سرما به گلخانه یا خانه منتقل شوند. 

نیاز نوری: خورشید

3- گل کالادیوم

این گیاه گرمسیری شاخ و برگ‌های قلبی شکل دارند و بهتر است در سایه قرار بگیرد، این گیاه حاوی اگزالات کلسیم نامحلول سمی است و بهتر است از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه داشته شوند. 

نیاز نوری: سایه

4- گل 2اسپیشن 

جانسون می‌گوید: این گیاه کلاسیک هرگز قدیمی نمی‌شود. 

نیاز نوری: سایه

5- تاک سیب زمینی شیرین

این گیاه شاخ و برگ‌هایی به رنگ سبز لیمویی روشن و بنفش تیره دارد و این تضاد رنگی به زیبایی و جذابیت آن افزوده است. جانسون می‌گوید: یکی از گیاهان مورد علاقه من تاک سیب‌زمینی شیرین است که برگ بزرگی دارد. 

نیاز نوری: سایه آفتاب

6- گل ابروتونیا 

ابروتونیا یک گیاه مناسب برای گلدان است که با نگهداری اصولی به گل‌دهی می‌رسد. 

نیاز نوری: سایه آفتاب 

7- ریحان 

داشتن گلدان ریحان باعث می‌شود تا در آشپزی از برگ تازه آن استفاده کنید و عطر و بوی آن باعث می‌شود تا پشه و حشره از فضای آشپرخانه دور شوند. جانسون معتقد است که این گیاه به مرور زمان گل می‌دهد و عطر و بوی بسیار خوبی دارد، انتخاب این گیاه بسیار هوشمندانه است. 

نیاز نوری: خورشید

8- گل زنبق 

زنبق جزو گیاهانی است که به راحتی پرورش داده می‌شود و نگهداری از آن کار سخت و دشواری نیست. این گیاه برگ‌های بسیار زیبایی به رنگ سبز متمایل به آبی دارند که در فصول سرد سال بسیار چشم‌نواز می‌شوند.

نیاز نوری: خورشید

9- گل شاه‌پسند 

گل شاه‌پسند یکی از گیاهانی است که به گرما و خشکی مقاوم است و می‌تواند در شرایط آب و هوایی سخت هم طاقت بیاورد. به همین دلیل نباید نگران آبیاری این گیاه باشید، شاه پسند مانند یک آهنربای پروانه عمل کرده و در فصل بهار پروانه‌ها را جذب خود می‌کند. 

توجه داشته باشید که این گیاه سمی است و نباید توسط حیوانات بلعیده شود.

نیاز نوری: خورشید

10- گل آلیسوم شیرین

جانسون می‌گوید: این گیاه ظاهری بسیار زیبا و جذاب دارد و روی لبه گلدان می‌افتد.

نیاز نوری: خورشید (در آب و هوای گرم باید در سایه آفتاب باشد)

 

برای خرید گلدان فلزی در انواع بزرگ و کوچک، میتوانید از فروشگاه کادوهوم تهیه نمایید

 

11- گل ژیبسوفیلا 

این گیاه پرزدار در شرایط آبذ و هوایی خشک و گرم دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد. ژیبسوفیلا در فصول گرم سال گلدهی دارند. بهتر است در فصل تابستان به صورت مستقیم و دائم زیر نور خورشید قرار نگیرد. 

نیاز نوری: سایه آفتاب

12- گل بگونیا

بگونیاها گیاهانی بسیار مقاوم هستند که گل‌های سفید و نارنجی آن رد میان برگ‌های سبز خودنمایی می‌کند. برای گلدهی بیشتر باید این گیاهان را به تنهایی در گلدان بکارید تا رشد خوبی داشته باشند. 
کاشت این گیاهان در گلدان‌های آویزدار هم می‌تواند به جلوه و زیبایی آن‌ها بیفزاید. 

نیاز نوری: سایه آفتاب

13- فلفل زینتی 

بوته‌‌های کوچک فلفل زینتی با رنگ، بافت و میوه‌هایی که دارند خودنمایی می‌کنند، فلفل‌های ریز زمانی که از رنگ سیاه به قرمز برسند بالغ می‌شوند. این فلفل‌ها طعم بسیار تندی دارند و بیشتر به عنوان چاشنی از آن استفاده می‌کنند. بهتر است از دسترس بچه‌ها و حیوانات خانگی دور باشند. 

نیاز نوری: خورشید

14-گل آنجلونیا 

آنجلونیا گلی بسیار ظریف اما مقاوم در برابر گرما و کم‌آبی است که با نام اسنپدراگون تابستانی هم شناخته می‌شوند، شکوفه‌های این گل معمولا به رنگ صورتی، ارغوانی، بنفش تیره، بنفش-آبی، سفید و غیره هستند. 

نیاز نوری: خورشید

15- گل مرجان

این گل شکوفه‌های کوچکی دارد و برگ‌های آن ترکیبی از رنگ سبز و هلویی است. این گیاه در شرایط آب و هوای خاص بهتر است در گلدان کاشته شود تا بهتر عمل کند، گل مرجان در برابر آفات و حشرات بسیار ضعیف است و به سرعت از بین می‌رود.

نیاز نوری: سایه آفتاب 

16- گل کولئوس

این گیاه تنوع رنگی بسیار بالایی دارد و در چند سال اخیر انفجاری از رنگ‌های جدید داشته است، کولئوس در برابر آب و هوای خشک و کم‌آب بسیار مقاوم است. گل‌های ظریف این گیاه مانند یک آهن‌ربای بزرگ عمل می‌کند و جاذب پروانه‌ها، زنبورها و مرغ‌های مگس‌خوار است.

نیاز نوری: سایه آفتاب

17- گل نمزیا

شکوفه‌ها و گل‌های نمزیا بسیار زیبا و پرطراوت هستند و در تمام فصل روی ساقه‌های عمودی به رنگ‌های روشن از جمله بنفش، صورتی، زغال‌اخته، زرد روشن، زرد کم رنگ، نارنجی و سفید قرار دارند.
این گیاه ممکن است در فصل زمستان در آب و هوای معتدل گل دهد، اما گیاهی یکساله است.

نیاز نوری: سایه آفتاب 

18- گل ادریسی کوتوله

گل ادریسی را می‌توان در گلدان‌های کوچک هم کاشت و هیچ مانعی برای رشد آن‌ها وجود ندارد، این گیاه گونه‌های بسیاری دارد که بیشتر به رنگ سفید و صورتی مایل به سفید هستند. رنگ گل‌های ادریسی به مرور زمان به سایه‌های صورتی، بنفش، سبز لیمویی یا ترکیبی از سایه‌ها تبدیل می‌شوند. 

نیاز نوری: سایه در برابر آفتاب 

19- گل رز درختچه‌ای

گل رز درختچه‌ای نمای بسیار زیبایی به باغچه می‌دهد و گونه‌های جدیدتر نسبت به گونه‌های قدیمی بسیار مقاوم هستند. به همین دلیل زیاد نیازی به سم‌پاشی ندارند و به جای آن می‌توانید از کود استفاده کنید تا گل‌دهی و رشد آن بیشتر شود. 

نیاز نوری: خورشید

جمع بندی 

در این مطلب سعی کردیم تا 20 نوع از بهترین گیاه مناسب برای گلدان در فضای باز و خانه را به شما معرفی کنیم. فراموش نکنید که محل قرار گیری گلدان‌ها و اندازه گلدان می‌تواند در آبیاری و نیاز نوری گیاه تاثیرگذار باشد.

 

سوالات متداول 

 • کدامیک از گیاهان برای رشد خود وابسته به نور خورشید هستند؟
  شمعدانی، گل رز، گل کاغذی و نیلوفر پیچ از گیاهان آفتاب‌دوست هستند. 
 • آیا از گیاهان رونده می‌توان در تراس استفاده کرد؟
  بله گیاهان رونده در صورتی که نیاز نوری و خاک آن‌ها تامین شوند می‌توانند رشد بسیار خوبی داشته باشند. از رایج‌ترین گیاهان رونده می‌توان به یاس، نیلوفر پیچ، عشقه، پیچ تلگرافی و غیره اشاره کرد. 
 • آیا گیاهانی که در فضای باز قرار می‌گیرند نیاز به آبیاری مرتب و روزانه دارند؟
  آبیاری گیاهان با توجه به نوع گیاه، اندازه گلدان، آب و هویا محیط، نوع خاک و زهکشی آن متفاوت است. به همین دلیل نمی‌توان گفت همه‌ی گیاهان به آبیاری روزانه نیاز دارند باید برای آبیاری گیاه به این موارد توجه داشته باشید. 
 • نیاز نوری سایه آفتاب گیاهان باید چگونه تامین شود؟
  نیاز نوری گیاه به نوع گیاه بستگی دارد، گیاهانی که توانایی گلدهی دارند بهتر است بیش از سایر گیاهان در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند تا نیاز نوری آن‌ها تامین شود. 6 ساعت در روز در برابر نور خورشید قرار بگیرند کافیست. 
 • خاک گیاهانی که در فضای بیرون قرار دارند با گیاهان آپارتمانی متفاوت است؟
  بله، گیاهانی که در فصای بیرونی قرار می‌گیرند باید در برابر آب و هوا و سایر عوامل خارجی مقاوم باشند به همین دلیل از خاک سنگین‌تری برای آن‌ها استفاده می‌کنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *