مقالات

انواع چیدمان خانه با گیاهان آپارتمانی: ایده و طرح

چیدمان خانه با گیاهان آپارتمانی

با استفاده از گل و گیاه طبیعی می‌توانید فضای منزل خود را تزئین کنید و یک محیط شاداب و زیبا برای خود بسازید. تزیین با گیاهان یک روش فوق العاده برای سرزنده کردن و طراوت محیط داخلی است که نه تنها در فضاهای مسکونی بلکه در محل کار و محیط‌های اداری هم می‌توان از گل و گیاه استفاده کرد.  آوردن زندگی و سرزندگی به فضای داخلی است.

چه به دنبال زیبا کردن محیط آشپزخانه باشید یا به دنبال ایجاد آرامش در اتاق خواب، گل و گیاهان طبیعی قطعا بهترین گزینه انتخابی هستند، پس قبل از شروع دکوراسیون حتماً با یک طراح مشورت کنید. ما در این بخش برای الهام بخشیدن به انتخاب‌های گیاهی شما و نحوه چیدمان آن‌ها، مجموعه‌ای از ایده‌های دکوراسیون خانه گیاه شناسی را به همراه نکاتی از کارشناسان گردآوری کرده‌ایم.

مزایای تزئین خانه با گیاهان آپارتمانی 

تزئینات با گیاهان در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده است زیرا بیشتر افراد  به دنبال برقراری ارتباط با طبیعت و وارد کردن تأثیر روح بخش و آرامش آن به خانه هایمان هستیم. گیاهان آپارتمانی در اشکال، رنگ‌ها و بافت‌های متنوعی وجود دارد که نخل‌های بزرگ برگ‌دار گرفته تا کاکتوس‌های کوچک شکل‌گیر از رایج‌ترین نوع آن‌ها هستند.  

الی مانکین، موسس یک فروشگاه گیاهان خانگی به نام Loop Living می‌گوید: گیاهان همیشه در حال تغییر هستند و جزئیات پیچیده‌ای دارند و مکمل هر نوع سبک دکوری هستند. واقعاً هیچ عنصر طراحی دیگری مانند آن‌ها وجود ندارد و آن‌ها بهترین‌ها را در هر فضای داخلی به نمایش می‌گذارند. به طور خلاصه، آن‌ها خواستار توجه هستند.

گیاهان علاوه بر زیبایی تزئینی و معطر بودن، فواید زیادی برای سلامتی دارند. آن‌ها نه تنها می‌توانند به تصفیه هوا کمک کنند، بلکه با قرار گرفتن در محل مناسب خود انرژی مثبت محیط(فنگشویی) را افزایش می‌دهند. با این حال، قبل از اینکه خانه خود را با گیاهان آپارتمانی پر کنید باید به دنبال تامین نیازهای مراقبتی آن‌ها از جمله کوددهی، آبیاری و نور مورد نیاز آن‌ها باشید. گیاهان زمانی رشد می‌کنند که در محل مناسبی قرار گرفته باشند، به همین دلیل چیدمان آن‌ها بسیار حائز اهمیت است و نباید از این موضوع غافل شوید. در ادامه با چند مدل چیدمان گیاه در خانه آشنا خواهید شد:

همچنین میتوانید برای خرید گلدان فلزی از فروشگاه کادوهوم اقدام نمایید.

 1. قفسه‌های خود را با گیاهان خانگی پر کنید

بسیاری از طراحان برای پر کردن قفسه و شلف‌های دیواری از گل و گیاهان طبیعی استفاده می‌کنند، سایمون تمپرل، مدیر طراحی داخلی نپتون می‌گوید: گیاهان عنصر نرمی و طراوت را به هر قفسه‌ای می‌آورند، به‌ویژه گیاهانی که دنباله‌دار و رونده هستند. ساکولنت‌ها توجه کمی می‌طلبند و بیشتر مردم طرفدار گیاهان سرسبز و رونده هستند. ترکیبی از سرخس‌های آبشاری، گیاهان عنکبوتی و پلارگونیوم‌های گلدانی، حس یک جنگل سرپوشیده را در این فضای زندگی خانوادگی ایجاد می‌کند.

1

 1. گیاهان طبیعی در قفسه‌های پارتیشن 

با استفاده از پارتیشن می‌توان فضای خانه را به بخش‌های مجزایی تبدیل کرد و از طرفی می‌توان قفسه‌های پارتیشن را استفاده از گل و گیاهان طبیعی و گلدان‌های استاندارد پر کرد. برای جذابیت بیشتر می‌توانید از گلدان‌های مجسمه‌ای و با فرم‌های متفاوت استفاده کنید، قفسه‌های پارتیشن ارتفاع زیادی دارند و می‌توانید از گیاهان رونده همچون پوتوس، گیاه مار و فیلندرون در تزئین آن استفاده کنید.

2

 1. استفاده زیاد از گیاهان

برای تزئین محیط داخلی با گیاهان نباید به یک گلدان بسنده کنید بلکه باید از گلدان‌های متنوع و مختلفی استفاده کنید تا جذابیت محیط را افزایش دهند. گلدان‌های طبیعی را می‌توانید در قفسه‌ها و تاقچه‌ها قرار دهید و حتی آن‌ها را از سقف آویزان کنید. 

3

 1. قرار دادن گیاهان در ارتفاعات مختلف

قرار دادن گیاهان در ارتفاعات مختلف یکی از روش‌های چیدمان گل در خانه است، برای این کار از گلدان‌هایی با اشکال و فرم‌های مختلف استفاده کنید و آن‌ها را با استفاده از پایه در ارتفاعات مختلف قرار دهید.
گیاهان با برگ‌های رنگارنگی که دارند با قرار گرفتن در گلدان‌های سفید رنگ به عنوان یک عنصر زیبا و چشمگیر شناخته می‌شوند.

4

 1. برای ایجاد یک نقطه کانونی از درختان مینیاتوری استفاده کنید

استفاده از درختان مینیاتوری و بلند می‌تواند فضای داخلی را به یک جنگل زیبا تبدیل کند، طراحان برای فضاهای وسیع و بزرگ معمولا از درختان مینیاتوری استفاده می‌کنند. هالی نیوتن، مدیر ارشد خلاقیت Sproutl می‌گوید: ما شاهد روندی هستیم که مردم از گیاهان خانگی نه به‌عنوان لوازم جانبی برای اتاق، بلکه به‌عنوان یک عنصر طراحی جدایی‌ناپذیر استفاده می‌کنند و با گیاهان همانطور رفتار می‌کنند که با مبلمان یا آثار هنری رفتار می‌کنند.

5

 1. قرار دادن گلدان‌ها جلوی پنجره

قسمت جلوی پنجره مکان مناسبی برای قرار دادن گیاهان نورگیر است، وقتی صحبت از نحوه مراقبت از گیاهان خانگی در زمستان می‌شود باید به نکات مراقبتی هر یک از آن‌ها توجه داشته باشید. سعی کنید گیاهان را در یک محل نورگیر و ثابت قرار دهید زیرا در اینصورت رشد کامل و درستی دارند.

6

محافظت از گیاهان در فصل تابستان: 5 نکته مهم

 1. گیاهان را در اطراف تخت قرار دهید

اتاق خواب به عنوان مکانی برای استراحت و آرامش بعد از یک روز سخت کاری و پر مشغله است. شما می‌توانید برای تامین طراوت، شادابی و هوای تمیز داخل اتاق خواب از گیاهان طبیعی استفاده کنید. بدین ترتیب با قرار دادن بهترین گیاهان پاک کننده هوا در نزدیکی تخت خود، یک محیط سالم برای خواب خود بسازید. بت چاپمن، بنیانگذار Leaf Envy می‌گوید: تختخواب شما مرکز اتاق خواب است و با قرار دادن گیاهان تصفیه کننده هوا در اتاق خواب می‌توانید آرامش بیشتر و خواب بهتری داشته باشید. سعی کنید گیاهان با اندازه متوسط مانند Calathea Orbifolia را با گیاهان بزرگی که دارای شاخه‌های کمانی مانند نخل کنتیا جفت کنید.

7

 1. قرار دادن گلدان در حمام 

فضای مرطوب حمام برای گیاهان رطوبت دوست یک محیط مناسب است و گیاهان در این فضا رشد کاملی دارند. بت چپمن از Leaf Envy می‌گوید: هنگام انتخاب گیاهانی که می‌خواهید در حمام قرار دهید به نور فضا توجه کنید که برای رشد گیاهان شما مناسب باشد. 

8

 1. به شکل و فرم گلدان فکر کنید 

هنگام چیدمان گیاهان در فضای داخلی به گلدان یا ظرفی که در آن قرار می‌گیرد فکر کنید، سعی کنید گلدانی را انتخاب کنید که با دکوراسیون خانه شما مطابقت داشته باشد. گلدان‌های سفالی یک گزینه مناسب برای تزئین خانه است و جذابیت روستایی را برای آشپزخانه‌های مزرعه‌ای به ارمغان می‌آورند.

9

 1. گروهی از گیاهان را روی میز بچینید

اگر در خانه میز ورودی دارید می‌توانید گروهی از گیاهان کوچک و ساکولنت‌های رنگی را روی آن بچینید. بهتر است گیاهانی را با شکل و فرم‌های مختلف انتخاب کنید که با اختلاف ارتفاعی که دارند جلوه و جذابیت بیشتری روی میز ورودی داشته باشند.

10

 1. قرار دادن گلدان در یک گوشه روشن

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که بخواهید گوشه‌های نورگیر خانه را که خالی افتاده‌اند را با گلدان یا هر شی تزئینی دیگری پر کنید، اگر گوشه خالی نورگیر باشد می‌توانید از یک درخت مینیاتوری برای پر کردن آن استفاده کنید. کتی لیون، طراح داخلی ارشد در Kitesgrove می‌گوید: ترکیب گیاهان و فضای سبز در گوشه اتاق به جذابیت و جلوه بیشتر محیط کمک می‌کند. قرار دادن یک درخت مینیاتوری مانند درخت انجیر باعث می‌شود تا به صورت بصری فضا نرم شود و رنگ‌های سبز درون پالت اتاق جلوه بیشتری داشته باشد. گیاهان حس رفاه و آرامش را به فضا می‌دهند.

11

20 گیاه مناسب برای گلدان در فضای باز و خانه

چگونه یک اتاق را با گیاهان تزیین می‌کنید؟

راه‌های بسیاری برای تزیین اتاق با گیاهان وجود دارد. می‌توانید از گیاهانی با اشکال و بافت‌های مختلف از گونه‌های دنباله‌دار گرفته تا نخل‌های برگ‌دار لایه‌بندی استفاده کنید و آن‌ها را در ارتفاع‌های مختلف به نمایش بگذارید تا حس جنگلی غوطه‌ورکننده و سرپوشیده‌ای ایجاد کند. گیاهان ابزاری عالی برای زیبا کردن فضای زندگی هستند به ویژه آن‌هایی که زوایای قوی و ویژگی‌های معماری دارند.

Emma Deterding، بنیانگذار و مدیر خلاق Kelling Designs می‌گوید: «به یاد داشته باشید که گیاهان و فضای سبز به قفسه‌های شما زندگی می بخشند، بنابراین از آن‌ها در فضای داخلی خود استفاده کنید تا حس فضای باز و طبیعت را به داخل بیاورید. اگر زمان لازم برای مراقبت و نگهداری از گیاه را ندارید می‌توانید از گیاهان مصنوعی یا ساقه‌های خشک شده مانند علف پامپاس و اکالیپتوس به همان اندازه طبیعی به نظر می‌رسند، در گلدان‌های خود استفاده کنید. 

چگونه باید اتاق نشیمن خود را با گیاهان بچینم؟

راه‌های زیادی برای گنجاندن گیاهان در اتاق نشیمن وجود دارد، از گنجاندن آن‌ها در قفسه‌های اتاق نشیمن گرفته تا آویزان کردن آن‌ها به عنوان بخشی از دکوراسیون دیوار. بت چپمن، بنیانگذار Leaf Envy می‌گوید: ترکیب اندازه‌ها، سبک‌ها و بافت‌های مختلف گلدان‌ها در رنگ‌های مکمل راهی مطمئن برای ایجاد یک سبک و هویت فردی در فضای خانه شما هستند. هلن پارکر از Devol می‌گوید: من می‌بینم که گلدان‌های سفالی قدیمی و کوزه‌های باغ قدیمی‌تر حس خاص‌تر و منسجم‌تری نسبت به سایر مدل‌ها دارند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *