مقالات

نگهداری گیاه برگ انجیری در گلدان: نحوه آبیاری و هرس

نگهداری از گیاه برگ انجیری

آیا گیاه برگ انجیری را می‌شناسید و با نحوه نگهداری گیاه برگ انجیری آشنا هستید؟
گیاه برگ انجیری که با نام پنیر سوئیسی (Monstera adansonii) هم شناخته می‌شود از گیاهانی است که برگ‌های بزرگ و قلبی شکل دارد.  به مرور زمان با بالا رفتن سن گیاه سوراخ‌هایی ایجاد روی برگها تحت فرآیندی به نام فنستراسیون ایجاد می‌شود و همین امر موجب تغییر شکل برگ‌های این گیاه به پنیر سوئیسی می‌شوند. برگ انجیری یا پنیر سوئیسی بومی آمریکای مرکزی و جنوبی بوده و یک گیاه چند ساله گرمسیری است که معمولاً به عنوان یک گیاه سرپوشیده رشد می‌کند.

این گیاه به سرعت رشد می‌کند و تا زمانی رشد آن ادامه دارد که گلدان اندازه آن باشد، اگر گلدان برای گیاه کوچک باشد قطعا رشد آن متوقف خواهد شد. اگر می‌خواهید آن را در منزل نگهداری کنید نباید فراموش کنید که این گیاه برای حیوانات خانگی سمی است. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا با نحوه نگهداری گیاه برگ انجیری، آبیاری گیاه انجیری و هرس گیاه انجیری بیشتر آشنا شوید. 

 • نام رایج گیاه: پنیر سوئیسی، تاک پنیر سوئیسی، برگ انجیری
 • نام گیاه شناسی: Monstera adansonii
 • خانواده: Araceae
 • نوع گیاه: چند ساله
 • اندازه بالغ قد: 3 تا 4 متر (در فضای باز)، قد 90 سانتی‌متر تا 2.5 متر (داخل خانه)، 30 تا 90 سانتی متر عرض
 • نور آفتاب: قرار گرفتن در آفتاب جزئی
 • نوع خاک: مرطوب، با زهکشی خوب
 • pH خاک: اسیدی، خنثی
 • زمان شکوفه: بهار (در داخل خانه شکوفا نمی‌شود)
 • رنگ گل: سفید
 • منطقه بومی: آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی
 • سمیت: سمی برای حیوانات خانگی

انواع گیاه برگ انجیری 

این گیاه گونه‌های مختلفی دارد:

 • Monstera deliciosa: این گونه دارای برگ‌هایی بزرگ‌تر از Monstera adansonii است.
 • Monstera borsigiana: این یک شکل کوچک‌تر و رشد سریع‌تر از Monstera deliciosa دارد که محبوب‌ترین گونه آن Monstera albo است.
 • Monstera obliqua: این گونه بسیار نادر است و شبیه به Monstera adansonii است، اما برگ‌های آن نازک‌تر و با سوراخ‌های بیشتری دارد.
 • Monstera dubia: نوع Monstera dubia دارای برگ‌های زیبا و متنوع است.
 • Monstera siltepecana: این نوع که با نام “السالوادور” نیز شناخته می‌شود دارای برگ‌های نیزه‌ای شکل به رنگ نقره‌ای است.
 • Monstera standleayana: این گونه برگ انجیری Monstera standleyana albo یا ‘Albo Variegata’ نام دارد، برگ‌های این گیاه بلند و باریک و به رنگ‌های سبز تیره و سفید مایل به کرم است.

برای خرید گلدان فلزی مناسب گیاه خود میتوانید از فروشگاه کادوهوم اقدام نمایید

مراقبت های لازم برای گیاه برگ انجیری

گیاه برگ انجیری عاشق بالا رفتن است و ریشه‌های هوایی دارد که از ساقه به سمت پایین رشد می‌کند، بدنی ترتیب در برابر زمین یا هر تکیه گاه موجود محکم می‌شود. زمانی که از این گیاه در خانه نگهداری می‌کنید، با قرار دادن یک پایه در مرکز گلدان ریشه‌ها را مهار کنید. برگ انجیری از این ریشه‌ها در طبیعت برای استحکام بیشتر استفاده می‌کند.  آن را شبیه سازی کنید. در کنار این نکات مراقبتی باید آبیاری به موقع و منظمی داشته باشید و غذای گیاه را به موقع و کامل تامین کنید، از طرفی هرچه گیاه را بیشتر هرس کنید روند رشد آن تسریع می‌شود. دیگر مراقبت‌های این گیاه به شرح زیر هستند:

7 مرحله کاشت گل در گلدان: مبتدی تا پیشرفته

میزان نور مناسب گیاه 

این گیاه منشا گرمسیری دارد و بیشتر به نور زیاد غیر مستقیم نیاز خواهد داشت. برگ انجیری در جنگل زیر سایه درختان و پوشش گیاهی آن‌ها رشد می‌کند، به همین دلیل با قرار گرفتن در معرض خورشید ممکن است دچار سوختگی شاخ و برگ شود. برای تامین نور مورد نیاز رشد برگ‌ها آن می‌توانید صبح‌ها به مدت دو ساعت آن را در برابر نور خورشید قرار دهید.  

خاک مناسب

خاک مناسب گیاهان برگ انجیری مخلوط گلدانی مبتنی بر ذغال سنگ نارس است، این نوع خاک بدون ایجاد فضای غرقابی به حفظ رطوبت در خاک و رشد گیاه کمک می‌کند. برای رشد گیاه pH خاک باید بین 5.5 تا 7 باشد. 

میزان آبیاری 

گیاه برگ انجیری رطوبت را دوست دارد اما نباید همیشه خیس باشد. برای آبیاری این گیاه باید 5 سانتی متر روی خاک خشک باشد در غیر اینصورت گیاه برگ انجیری نیازی به آبیاری ندارد. آبیاری آن را تا زمانی ادامه دهید که آب از سوراخ زهکش گیاه خارج شود.  

دما و رطوبت

گیاه پنیر سوئیسی یک گیاه جنگلی است بنابراین در رطوبت بسیار بالا و دماهای گرم رشد می‌کند. هر چه بتوانید این شرایط را برای گیاه مهیا کنید رشد آن بهتر و سریع‌تر خواهد شد. دمای محیط برای گیاه برگ انجیری بهتر است بالای 40 درجه فارنهایت و میزان رطوبت آن بالای 50 درصد باشد تا در برابر ریزش‌ها مقاوم شود، برای رطوبت این گیاه می‌توانید روزانه آن را آب پاشی کنید.

کود برگ انجیری 

بهترین کود برای این گیاه کود متعادلی که برای گیاهان آپارتمانی ساخته شده، کود N-P-K 5-2-3 برای سالم نگه داشتن ریشه‌ها و برگ‌های گیاه پنیر سوئیسی عالی است. پس از کاشت برگ انجیری در گلدان حداقل چهار تا شش ماه صبر کنید تا مجددا رشد خود را از سر گیرد، زیرا مخلوط گلدان دارای کود است و ریشه‌های حساس آن نیاز دارند تا پس از کاشت در گلدان مجددا در گلدان بنشینند. بدین ترتیب می‌توانید با کود مایع همه منظوره رقیق شده گیاه خود را هر ماه در طول فصل رشد (اسفند تا شهریور) کود دهید.

میزان رشد برگ انجیری 

گیاهان برگ انجیری اگر دارای شرایط مناسبی باشد و هرس گل انجیری، آبیاری گل انجیری و تمام نکات مراقبتی به موقع و کامل برای این گیاه انجام شود، سالانه 30 الی 40 سانتی‌متر رشد می‌کند. 

هرس گیاه انجیری 

گیاه انجیری هم ماننند هر گل دیگری به هرس کردن نیاز دارد تا رشد آن تند‌تر شود و برگ‌های پهن و جوانی داشته باشد. زمانی که بیش از فضا رشد کند باید برگ‌های پیر و بیمار آن را هرس کنید و فصل بهار بهترین فصل برای هرس کردن برگ انجیری است. از قیچی هرس استریل برای برش دادن ساقه‌ها استفاده کنید و بهتر است 25 درصد آن را هرس کنید، بریا هرس کردن باید ساقه گیاه را از بالای گره ببرید.

نگهداری گل پتوس در گلدان: نحوه آبیاری و هرس

تکثیر گیاه برگ انجیری 

ساده‌ترین روش برای تکثیر گیاه برگ انجیری از طریق قلمه ساقه است. این نه تنها یک راه ارزان برای به دست آوردن گیاهان جدید است بلکه به شما این امکان را می‌دهد تا از ساقه‌هایی که در حین هرس برمی‌دارید، به خوبی استفاده کنید. فصل بهار بهترین زمان برای قلمه زدن و تکثیر این گیاه است. برای تکثیر آن باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید: 

 1. یک تکه 10 الی 15 سانتی‌متری از ساقه جدا کنید و درست بعد از یک گره برگ برش را انجام دهید، گره‌ها باید دست نخورده باقی بمانند. برای قلمه زدن باید برگ‌های یک سوم پایین برگ انجیری را تا نصف جدا کنید.
 2. انتهای ساقه‌های جدا کرده را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید. 
 3. قلمه را در یک گلدان با خاک مخلوط و دارای زهکش بکارید، سپس آن را در یک مکان گرم با نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید.
 4. سعی کنید به مرطوب نگه داشتن محیط رشد ادامه دهید تا قلمه‌ها ریشه‌دار شوند، بعد از گذشت چند ماه که قلمه‌ها ریشه زدند باید آن را به یک گلدان بزرگ‌تر منتقل کنید. 

نحوه رشد برگ انجیری از بذر

برای رشد دانه برگ انجیری باید آن را در یک سینی کم عمق با خاک مناسب رشد اولیه بذر بکارید. برای حفظ رطوبت بذرها باید از یک پوشش پلاستیکی برای روی سینی استفاده کنید و آن را در مکانی گرم با نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید، محیط رشد را غبارآلود کنید تا کمی مرطوب بماند.
زمانی که بعد از چند هفته بذرها جوانه زدند باید پلاستیک روی آن‌ها را بردارید، اما محیط باید همچنان مرطوب باشد. زمانی که این بذر کوچک به یک نهال بزرگ تبدیل شد باید آن را رد یک گلدان جداگانه قرار دهید. 

گلدان مناسب و بهترین زمان تعویض آن

بهترین نوع گلدان

هر ظرفی که دارای سوراخ‌های زهکشی باشد، یک گلدان مناسب برای کاشت برگ انجیری است. این گیاهان در گلدان‌ها و سبدهای آویز جلوه بسیار زیباتری خواهند داشت، به همین دلیل باید هنگام کاشت گیاه در گلدان، ظرفی را انتخاب کنید که کمی بزرگ‌تر از ساقه ریشه گیاه باشد. آن را با استفاده از مخلوط گلدانی مبتنی بر ذغال سنگ نارس در یک عمق مناسب بکارید. 

چه زمانی باید گلدان برگ انجیری را تعویض کرد؟ 

بهتر است گلدان برگ انجیری را هر دو سال یکبار تعویض کنید و از مخلوط خاک تازه برای آن استفاده کنید تا ریشه‌ها نپوسد و از بین بروند. اگر ریشه‌ها از سوراخ‌های زهکشی عبور کنند، یا شروع به فرورفتن از طریق خط خاک کنند، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است، اگر خاک به سرعت خشک شود نشانه نیاز به تعویض گلدان است که باید در فصل بهار انجام شود.  

آفات و بیماری های رایج گیاهی

گیاه پنیر سوئیسی ممکن است مجبور باشد با انواع آفات رایج گیاهان آپارتمانی از جمله شپشک آردآلود، کنه عنکبوتی، فلس و مگس سفید مبارزه کند. خوشبختانه، این آفات به ندرت کشنده هستند و می توان آنها را با یک حشره کش غیر سمی یا روغن چریش درمان کرد. علاوه بر این، مراقب بیماری های رایج مانند پوسیدگی ریشه، زنگ زدگی، سفیدک پودری و سوختگی باشید.

نگهداری گل پتوس در گلدان: نحوه آبیاری و هرس

مشکلات رایج برگ انجیری 

زمانی که برگ انجیری در شرایط مناسب رشد می‌کند، هیچ مشکلی در روند رشد آن ایجاد نمی‌شود. با این حال، اگر نتوانید نیازهای محیطی آن را در داخل خانه برآورده کنید، مستعد ابتلا به برخی مشکلات و آفات خواهد شد:

زرد شدن برگ‌ها

آبیاری بیش از حد و غرقابی شدن خاک موجب زرد شدن برگ‌ها می‌شود. به همین دلیل بین دو آبیاری اجازه دهید تا خاک گلدان خشک شود و رطوبتی نداشته باشد. 

برگ‌های چروکیده و فرفری

خشکی بیش از حد خاک یکی از مهم‌ترین عواملی است که موجب چروکیده شدن و فر خوردن برگ‌ها می‌شود. به همین دلیل گلدان شما باید زهکشی مناسبی داشته باشد و برای آبیاری همیشه توجه داشته باشید که سطح روی خاک باید خشک و عاری از رطوبت باشد. 

سیاه شدن برگ‌ها

علائم سیاه روی برگ‌ها نشانه سوختگی برگ در اثر نور مستقیم خورشید است. باید در طول روز مراقب گیاه خود باشید تا مطمئن شوید که آفتاب مستقیم به مدت طولانی به آن برخورد نمی‌کند. 

برگ‌های افتاده

آبیاری بیش از حد موجب ریزش برگ‌های گیاه می‌شود. 

ریزش برگ‌ها یا بزرگ نشدن آن‌ها

ریزش برگ‌های گل انجیری و کوچک ماندن آن‌ها نشان می‌دهد که گیاه نور کافی برای رشد و تغذیه را دریافت نمی‌کند. این گیاه نور روشن اما غیر مستقیم خورشید را دوست دارد و اگر توانایی تامین نور غیرمستقیم را ندارید بهتر است صبح‌ها برای یک الی دو ساعت آن را در برابر نور خورشید قرار دهید. 

آیا Swiss Cheese Plant با Monstera تفاوتی دارد؟

همه گیاهان دارای انواع مختلفی هستند که در یک خانواده قرار می‌گیرند، وقتی مردم می‌گویند “monstera” معمولاً منظور Monstera deliciosa است. با این حال، برخی از مردم Monstera deliciosa را به عنوان گیاه برگ انجیری می‌شناسند، در صورتی که گیاه برگ انجیری به عنوان Monstera adansonii شناخته شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *