مقالات

از بین بردن پشه در گلدان : انواع روش های موجود

Mosquitoes In Potted Plants

کسانی که در منزل خود گل‌های آپارتمانی دارند حتما با مشکل پشه در گلدان مواجه شده‌اند. وجود پشه‌ها در گلدان یک مشکل رایج در گیاهان آپارتمانی است و آن‌ها قدرند در آب زیر گلدان رشد کنند. در حال حاضر مواد دافع پشه با پایه شیمیایی در دسترس است، اما این مواد می‌توانند برای گیاهان مضر باشند. اما آیا راهی برای از بین بردن پشه گلدان پیدا کرده‌اید؟

یکی از راه های دفع پشه از گیاهان گلدانی استفاده از روغن‌های مختلف است. روغن‌های ضروری مانند اکالیپتوس لیمو، سیترونلا و اسطوخودوس بهترین گزینه برای جلوگیری از رشد و تکثیر پشه‌ها هستند. این روغن‌ها را می‌توان با آب مخلوط و روی گیاهان اسپری کرد. روش دیگر استفاده از اسانس است که چند قطره روغن را روی یک تکه پنبه بریزید و آن را نزدیک قابلمه قرار دهید.

راه دیگر دفع پشه از گیاهان گلدانی، استفاده از عصاره‌های گیاهی است. از عصاره گیاهانی مانند ریحان، اسطوخودوس، همیشه بهار و رزماری می‌توان برای جلوگیری از رشد پشه‌ها استفاده کرد و این عصاره‌ها را می‌توان با آب مخلوط و روی گیاهان اسپری کنید.

یکی دیگر از راه‌های دفع پشه استفاده از پنکه است. پشه‌ها خیلی قوی نیستند و نمی توانند در باد پرواز کنند. می‌توان یک پنکه در نزدیکی گلدان قرار داد تا پشه‌ها را دور نگه دارد.

چرا در خاک گلدان پشه وجود دارد؟

پشه ها یک مشکل رایج در گیاهان گلدانی هستند و خلاص شدن از شر آن‌ها به طور طبیعی دشوار است. در ادامه به چند نکته مهم برای از بین بردن پشه گلدان اشاره خواهیم کرد:  

اولین قدم برای از بین بردن پشه گلدان شناسایی منبع مشکل است. پشه‌ها روی خاک گلدان یا از تخم‌هایی که قبلاً در خاک وجود دارد بیرون می‌آیند. اگر بتوانید شناسایی کنید که پشه‌ها از کجا می‌آیند، می‌توانید اقداماتی را برای رفع این مشکل انجام دهید.
اگر پشه‌ها روی خاک گلدان قرار دارند می‌توانید با آفت کش یا لاروکش آن را درمان کنید. انواع مختلفی از آفت کش‌ها و لاروکش‌ها در دسترس هستند که باید با توجه به نوع پشه و شدت آن یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اگر پشه‌ها از تخم‌هایی که قبلاً در خاک وجود دارند بیرون آمده‌اند گلدان را با یک عامل کنترل بیولوژیکی درمان کنید. از بین بردن پشه گلدان علاوه بر درمان خاک می‌توانید از یک دافع پشه برای دور نگه داشتن آن‌ها استفاده کنید یا زیرگلدانی مرطوب را بشوئید و خشک کنید تا محل مرطوبی برای رشد پشه نباشد. 

مواد دافع پشه طبیعی برای گیاهان گلدانی

پشه‌ها علاوه بر ایجاد مزاحمت می‌توانند موجب انتقال بیماری شوند خوشبختانه، چندین ماده دافع پشه طبیعی وجود دارد که می‌توانید برای از بین بردن پشه گلدان از آن‌ها استفاده کنید. 

 • یکی از محبوب‌ترین مواد دافع پشه طبیعی سیترونلا است. روغن سیترونلا از گیاه علف لیمو ساخته می‌شود و با بوی قوی و مرکباتی خود شناخته می‌شود. می‌توانید روغن سیترونلا را به اشکال مختلف از جمله شمع، لوسیون و اسپری خریداری کنید. برای از بین بردن پشه گلدان به کمک روغن سیترونلا، کافی است چند قطره از روغن را به یک بطری اسپری پر از آب اضافه کنید و آن را روی گیاهان خود بپاشید.
 • یکی دیگر از مواد دافع پشه، روغن نعناع است. مانند روغن سیترونلا، روغن نعناع نیز بوی قوی و نعنایی دارد که برای پشه‌ها ناخوشایند است. می‌توانید روغن نعناع را به یک بطری اسپری پر از آب اضافه کنید و آن را روی گیاهان خود بپاشید.
 • همچنین می‌توانید برای از بین بردن پشه گلدان از روغن‌های ضروری مانند رزماری، اسطوخودوس و آویشن برای دفع پشه‌ها استفاده کنید. این روغن‌ها را هم مانند موارد قبلی به یک بطری اسپری پر از آب اضافه کنید و روی گیاهان بپاشید.
 • علاوه بر استفاده از روغن‌های ضروری که پشه‌ها را دفع می‌کنند استفاده از بادرنجبویه، گل همیشه بهار، و گل گاوزبان همگی گیاهانی هستند که پشه‌ها از آن‌ها خوششان نمی‌آید، بنابراین کاشت آن‌ها در نزدیکی گیاهان گلدانی می‌تواند به دور کردن پشه‌ها کمک کند.
 • اگر به دنبال راه حل دائمی‌تری برای دور نگه داشتن پشه‌ها از گیاهان گلدانی و از بین بردن پشه گلدان هستید، می‌توانید یک محفظه پشه بند روی گلدان نصب کنید. پشه بند پارچه‌ای است که برای دور نگه داشتن پشه‌ها و سایر حشرات طراحی شده است و در اندازه‌های مختلف در بازار موجود است.

راه‌های مختلفی برای از بین بردن پشه گلدان و دور نگه داشتن پشه‌ها از گیاهان گلدانی وجود دارد که استفاده ترکیبی از روش‌ها بهترین راه برای موفقیت است. با استفاده از روغن سیترونلا، روغن نعناع، اسانس‌ها و گیاهانی که پشه‌ها را دفع می‌کنند، می‌توانید این آفات را از گیاهان خود دور نگه دارید و بدون نگرانی از گزش پشه‌ها از زیبایی آن‌ها لذت ببرید.

روش های صحیح آبیاری برای کاهش تولید مثل پشه

برای از بین بردن پشه گلدان و جلوگیری از تولید مثل آن‌ها می‌توانید به روش‌های مختلف گیاه را آبیاری کنید:

 • یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای کاهش تولید مثل پشه در گیاهان گلدانی انجام دهید، آبیاری مناسب آن‌ها است. هنگامی که به گیاهان خود را آبیاری می‌کنید، مطمئن شوید که آب را در خاک گلدان می‌ریزید نه روی برگ آن. این کار به خشک نگه داشتن برگ‌ها کمک بسیاری می‌کند و مانع تولید مثل پشه‌ها در گلدان می‌شود.
 • برای خشک نگه داشتن برگ‌ها می‌توانید از پنکه استفاده کنید و پس از آبیاری گیاهان، حدود 10 دقیقه روی آنها باد پنکه قرار دهید که به تبخیر سریع آب و کاهش احتمال تولید مثل پشه کمک می‌کند.
 • یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید برای از بین بردن پشه در گیاهان گلدانی انجام دهید، استفاده از یک دافع پشه است. دافع‌هایی که حاوی DEET هستند مؤثرترین هستند، اما اگر به مقدار زیاد استفاده شوند می‌توانند برای گیاه مضر باشند. اگر می‌خواهید از دافع حاوی DEET استفاده کنید، حتماً دستورالعمل های روی برچسب آن را دنبال کنید و از آن در حد اعتدال استفاده کنید.
  همچنین تعدادی دافع موجود است که حاوی DEET نیستند. این دافع‌ها معمولاً از مواد طبیعی ساخته می‌شوند و به اندازه مواد دافع حاوی DEET موثر هستند.
 • در نهایت می‌توانید با حذف آب از شر پشه‌های گیاهان گلدانی خلاص شوید. پشه‌ها برای تولید مثل نیاز به آب دارند، بنابراین اگر آب را حذف کنید، تعداد پشه‌ها را در گیاهان خود کاهش خواهید داد. 

20 گیاه مناسب برای گلدان در فضای باز و خانه

استفاده از گیاهان دافع حشرات در باغ های گلدانی

یکی از بهترین راه‌ها برای از از بین بردن پشه گلدان استفاده از گیاهان دافع حشرات است. تعدادی از گیاهان وجود دارند که در دفع پشه‌ها موثر هستند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • بادرنجبویه
 • میخک
 • سیترونلا
 • نعناع تند

می‌توانید این گیاهان را در باغ خود پرورش دهید یا می‌توانید از اسانس‌های تهیه شده این گیاهان برای دفع پشه‌ها استفاده کنید.
راه دیگر برای خلاص شدن از شر پشه در گیاهان گلدانی استفاده از تله بوده که موثرترین آن‌ها دی اکسید کربن است. 

تله پشه خانگی برای گیاهان گلدانی

یکی دیگر از راه‌های از بین بردن پشه گلدان ساختن تله پشه خانگی است. برای ساختن تله پشه خانگی به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک قابلمه 
 • مقداری آب
 • صابون ظرفشویی مایع
 • روغن سبزیجات
 1. قابلمه را با آب پر کنید.
 2. چند قطره صابون ظرفشویی مایع به آن اضافه کنید.
 3. سپس چند قطره روغن نباتی به آن بیفزائید.
 4. گلدان یا ظرف را نزدیک پشه‌ها قرار دهید.
 5. پشه‌ها جذب آب، صابون ظرفشویی و روغن نباتی می‌شوند.
 6. سپس در آب غرق خواهند شد.

برخی از مواد دافع پشه طبیعی که می‌توانند برای از بین بردن پشه گلدان استفاده شوند عبارتند از:

 • روغن سیترونلا
 • روغن اوکالیپتوس
 • روغن اکالیپتوس لیمو
 • سیر
 1. چند قطره روغن سیترونلا، روغن اکالیپتوس، روغن اکالیپتوس لیمو یا سیر را به یک قابلمه آب اضافه کنید.
 2. گلدان را نزدیک محل حضور پشه‌ها قرار دهید.
 3. پشه‌ها با روغن سیترونلا، روغن اکالیپتوس، روغن اکالیپتوس لیمو یا سیر دفع می‌شوند.

اصلاحات ارگانیک خاک برای از بین بردن پشه گلدان

یکی دیگر از راه‌های از بین بردن پشه گلدان اصلاح‌کننده‌های ارگانیک خاک است. این اصلاح کننده‌ها به ایجاد محیطی سالم برای گیاهان کمک می‌کند و در عین حال از رشد پشه‌ها جلوگیری می‌کند. کمپوست، ریخته گری کرم و گوانو خفاش از بهترین اصلاح کننده‌ها هستند.  

سخن پایانی 

برای از بین بردن پشه گلدان باید صبور باشید و بهتر است به جای استفاده از روش‌های شیمیایی از روش‌های طبیعی استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب‌تری برسید. روش‌های طبیعی معایب بسیار کمتری د رمقایسه با روش‌های شیمیایی دارد. در این مطلب سعی کردیم در رابطه با از بین بردن پشه گلدان اطلاعات کاربردی در سایت کادوهوم قرار دهیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *