مقالات

نحوه تمیز کردن باربیکیو و گریل + لوازم مورد نیاز

نحوه تمیز کردن باربیکیو

همه ما می‌دانیم که ایرانی‌ها عاشق غذاهای کبابی هستند و باربیکیو یکی از وسایلی است که در همه خانه‌ها وجود دارد. در دورهمی‌های دوستانه، تفریحات و میهمانی‌ها بیشتر برای پخت غذاهای کبابی و درست کردن کباب‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند.

اما یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند بر نحوه طبخ غذا و عطر و کیفیت آن تاثیرگذار باشد، تمیز بودن باربیکیو است. مهم نیست که شما یک باربیکیو نو دارید یا دست دوم، تمیز کردن باربیکیو باید به صورت فصلی یا بعد از هر بار استفاده انجام شود. اما برای تمیز کردن باربیکیو و گریل باید از چه ابزار و وسایلی استفاده کرد؟ در این مقاله علاوه بر آشنایی با ابزار و وسایل تمیز کردن باربیکیو با نحوه تمیز کردن سطوح مختلف آشنا خواهید شد. 

چرا باید گریل را تمیز کرد؟ 

شاید برای شما این سوال مطرح شود که آیا گرمای بالای یک گریل باعث تمیز شدن آن نمی‌شود؟ در پاسخ باید گفت خیر، وقتی باربیکیو را تمیز نمی‌کنید، چربی و ذرات غذای سوخته در هر بار پخت گوشت روی هم جمع می‌شوند و این چربی و غذا می‌توانند میکروب‌ها را جذب کرده و آن‌ها را در خود جای دهند که این موضوع اصلا خوشایند نیست. با وجود اینکه شعله‌های آتش به از بین بردن برخی از آن کمک می‌کند، اما فقط تمیز کردن باربیکیو می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد.

به عنوان مثال اگر گوشت قرمز را کباب کنید، برخی از آن تکه‌های سیاه که به میله‌های باربیکیو می‌چسبند حاوی مواد سرطان‌زای مضری هستند که هنگام سوزاندن چربی‌ها تشکیل می‌شوند. گریل کثیف می‌تواند خطر آتش سوزی را بالا ببرد و لایه‌های ضخیم چربی قدیمی موجب شعله‌ور شدن این آتش شوند. 

آیا هنوز متقاعد نشده‌اید که باربیکیو را تمیز کنید؟
کثیفی و چربی‌های چسبیده بر عملکرد گریل تأثیر می‌گذارد و مانع از رسیدن و حفظ دمای مناسب می‌شود. آلودگی‌های محیط خارجی مانند حشرات، گرده گل‌ها و غیره می‌تواند روی گریل بچسبند، این مواد علاوه بر سرطان‌زا بودن بر کیفیت غذای طبخ شده هم تاثیرگذار هستند.

بهترین مدل مبلمان فضای باز کدامند؟ 12 نوع محبوب

ابزارهایی که برای تمیز کردن گریل خود به آن نیاز دارید

ابزارهای مناسب و لازم برای تمیز کردن گریل یا باربیکیو عبارتند از: 

 • برس گریل: یک برس فلزی بسیار زبر و خشن است که از آن برای تمیز کردن سطوح میله‌ای گریل استفاده می‌کنند. حتما در زمان کار با آن از دستکش کار استفاده کنید. 
 • اسفنج زبر: استفاده از یک اسفنج زبر می‌تواند سطوح مختلف دستگاه را تمیز کند و چربی‌ها را از بین ببرد، اسفنج زبر به دستگاه آسیب نمی‌رساند پس با خیال راحت از آن استفاده کنید. 
 • مایع ظرفشویی: استفاده از مایع ظرفشویی می‌تواند چربی‌های اضافی روی سطوح را از بین ببرد و سطح باربیکیو و سایر اجزای آن را به راحتی تمیز کند. 
 • کاردک: بهترین وسیله برای جدا کردن بقایای چسبیده به باربیکیو، کاردک است که با استفاده از آن می‌توانید به راحتی صفحه گریل خود را تمیز کنید. 
 • دستکش کار: برای تمیز کردن نقاطی که نمی‌توان از فرچه و برس استفاده کرد باید با انگشتان دستتان این کار را انجام دهید. برای این کار و جلوگیری از آسیب دیدن انگشتانتان بهتر است از یک دستکش کار مناسب استفاده کنید.

برای خرید باربیکیو با بهترین قیمت و کیفیت میتوانید از فروشگاه کادوهوم اقدام نمایید.

نحوه تمیز کردن گریل گاز چگونه است؟

برای تمیز کردن گریل گازی باید حتما قبل از هرگونه اقدامی گاز آن را قطع کنید تا در حین تمیز کردن دچار آتش‌سوزی نشود. سپس تمامی قطعات آن را جدا کنید و طبق مراحل زیر گریل گازی را تمیز کنید:

 1. جدا کردن قطعات و شستشوی آن‌ها: تمام قطعاتی که قابل جدا شدن هستند را از باربیکیو جدا کنید و با مایع ظرفشویی، فرچه زبر و آب گرم آن‌ها را بشویید تا تمام آلودگی‌ها و چربی‌ها از روی آن پاک شوند. 
 2. شستن بدنه گریل: با استفاده از مایع ظرفشویی و آّ گرم بدنه گریل را کامل بشویید. 
 3. خشک کردن قطعات سر هم کردن آن‌ها: سپس تمام قطعات را با دقت خشک کرده و سر جای خود قرار دهید. 
 4. روشن کردن کباب‌پز: بعد از سر هم کردن باربیکیو باید آن را روشن کنید و 15 دقیقه به آن زمان بدهید تا روشن بماند تا بقایای چربی‌های روی دستگاه از بین برود. 

چگونه یک باربیکیو ذغالی را تمیز کنیم؟ 

تمیز کردن باربیکیو ذغالی به دلیل چربی‌های زیادی که روی آن جمع می‌شود کمی سخت‌تر از سایر مدل‌ها است، مراحل تمیز کردن باربیکیو ذغالی به شرح زیر می‌باشد: 

 1. پیدا کردن مکان مناسب و جدا کردن میله‌ها: تمیز کردن باربیکیو ذغالی گرد و خاک و آلودگی‌های بسیاری دارد، به همین دلیل بهتر است در یک فضای باز این کار را انجام دهید. بعد از اینکه مکان مناسب برای تمیز کردن آن را پیدا کردید باید میله‌های باربیکیو را جدا کنید تا به راحتی تمیز شوند. 
 2. تمیز کردن میله‌ها و استفاده از روغن نباتی: با کمک یک برس سیمی زبر میله‌های گریل را تمیز کنید. اگر می‌خواهید غذا به میله‌ها نچسبد با استفاده از یک تکه پارچه یا حوله کاغذی روغن نباتی را روی میله‌ها بکشید تا علاوه بر نچسبیدن غذا از زنگ زدن میله‌ها جلوگیری کنند. 
 3. پاک کردن داخل باربیکیو: خاکسترهایی که کف گریل جمع می‌شوند موجب خوردگی گریل خواهند شد و زمان پخت آن را طولانی‌تر می‌کنند. پس بهتر است با استفاده از یک دستمال خیس کف باربیکیو را تمیز کنید سپس با مایع ظرفشویی و فرچه کف آن را بشویید تا چربی‌ها و آلودگی‌ها تمیز شوند. 
 4. تمیز کردن بدنه باربیکیو: در نهایت بعد از تمیز کردن تمام قطعات باربیکیو باید با مایع ظرفشویی بدنه بیرونی آن را تمیز کنید.

ساخت باربیکیو در فضای باز: 13 مرحله با تصویر

نحوه تمیز کردن باربیکیو با سطح صاف چگونه است؟

همانطور که از نامش پیداست این نوع باربیکیو دارای یک سطح صاف و توری است پس به راحتی می‌توان آن را تمیز کرد. تمیز کردن این مدل کباب‌پز به پیچیدگی مدل‌های دیگر نیست با استفاده از یک برس زبر و چربی زدای قوی مانند مایع ظرفشویی و غیره می‌توانید تمام سطوح آن را تمیز کنید.

برای جلوگیری از زنگ زدگی و آسیب دیدن میله‌های فلزی این مدل گریل بهتر است بعد از تمیز کردن آن روغن مایع را با استفاده از یک پارچه روی سطوحی که در ارتباط با شعله مستقیم هستند بکشید تا از زنگ زدگی آن جلوگیری کنید. 

روش‌های مختلف تمیز کردن گریل

خوشبختانه راه و روش‌های مختلفی برای تمیز کردن گریل وجود دارد که مهم‌ترین و رایج‌ترین راه‌ها عبارتند از: 

استفاده از ماشین ظرفشویی: برای تمیز کردن قطعات کوچک و سینی آن می‌توانید از ماشین ظرفشویی استفاده کنید. برای این کار باید ماشین ظرفشویی را روی عملکرد شستشوی تابه و قابلمه یا ظروف کثیف قرار دهید. 

استفاده از بخار: بعد از استفاده از باربیکیو می‌توانید روی آن را با روزنامه آغشته به آب بپوشانید و درب آن را برای 30 دقیقه ببندید تا گریل با بخار خودش چربی زدایی کند. 

جوش شیرین: جوش شیرین را با آب ترکیب کنید تا خمیر نرمی ساخته شود، سپس مقداری از آن را هم روی گریل بپاشید. بعد از گذشت 5 الی 10 دقیقه با یک برس زبر آن را تمیز کنید. 

آب جوش به همراه فویل: اگر حجم چربی‌ها و آلودگی روی سطح گریل زیاد نیست می‌توانید روی آن آب جوش بریزید و بعد از گذشت چند دقیقه با یک تکه فویل روی آن را تمیز کنید تا چربی‌ها و آلودگی‌ها از روی باربیکیو پاک شوند. 

اسپری سرکه: سرکه و آب را به اندازه مساوی با یکدیگر ترکیب کنید سپس آن را روی گریل اسپری کنید و اجازه دهید تا 10 دقیقه بماند. در نهایت سرکه خالص را روی صفحه بریزید و با یک برس زبر سطوح باربیکیو را تمیز کنید. 

نکات تعمیر و نگهداری باربیکیو

 • برای حفظ ایمنی همیشه در زمان تمیز کردن باید گاز را خاموش کنید.
 • تمام قطعات باربیکیو را جدا کنید و به صورت جداگانه آن‌ها را بشویید و تمیز کنید. 
 • قطعات معیوب شده و آسیب دیده را تعویض کنید. 
 • مشعل‌های باربیکیو را با دقت تمیز کنید. 
 • برای از بین بردن چربی‌های روی سطوح از یک چربی زدای قوی استفاده کنید. 
 • در نهایت باربیکیو را مونتاژ کرده و برای پخت و پز آن را آماده کنید. 

کلام پایانی 

در این مقاله روش‌های تمیز کردن باربیکیو را بررسی کردیم، با استفاده از روش‌های ذکر شده می‌توانید به راحتی سطوح باربیکیو و اجزای آن را تمیز کنید تا در زمان پخت، یک غذای با کیفیت بالا و خوش عطر و طعم داشته باشید.

در زمان تمیز کردن گریل، دستگاه باید سرد باشد یا گرم؟

اگر قصد دارید دستگاه را سطحی تمیز کنید بهتر است زمانی که دستگاه گرم است این کار را انجام دهید در غیر اینصورت برای تمیز کردن عمقی باید دستگاه سرد باشد.

برای تمیز کردن گریل چقدر زمان نیاز است؟

تمیز کردن معمولی دستگاه حدود 5 دقیقه طول می‌کشد اما برای تمیز کردن عمقی باید یک ساعت برای آن زمان بگذارید.

آیا باربیکیوهای چدنی راحت تمیز می‌شوند؟

این نوع باربیکیو چربی و آلودگی کمتری به خود جذب می‌کند به همین دلیل در مقایسه با سایر مدل‌ها راحت‌تر تمیز می‌شود.

در زمان تمیز کردن گریل می‌توان سوراخ‌های آن را باز کرد؟

با استفاده از یک چربی‌زدای قوی می‌توانید سوراخ‌های باربیکیو را باز کنید تا در زمان پخت شعله بهتری داشته باشد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *