مقالات

ننو یا هموک چیست؟ تجربه لذت بخش استراحت و خواب

هموک چیست

ننو یا هموک پارچه‌ای توری مانند است که می‌توان آن را بین دو نقطه آویزان کرد و برای تاب خوردن، خوابیدن یا استراحت از آن استفاده کرد. ننو یکی از بهترین وسایلی است که می‌توانید در سفر همراه خود داشته باشید، آن‌ها بسیار سبک وزن و مستحکم هستند.

هموک یا تخت آویز برای اولین بار توسط ساکنان بومی آمریکای مرکزی و جنوبی برای خواب ساخته شد، هموک‌های اولیه از پوست درخت همک بافته شدند. گاهی اوقات به جای پوست درخت همک از الیاف سیزال استفاده می‌کردند زیرا نسبت به پوست همک فراوان‌تر بودند.
ننوها در آمریکای مرکزی و جنوبی بسیار محبوب شدند زیرا با آویزان شدن از درخت نه تنها از انتقال بیماری، نیش حشرات و نیش حیوانات در امان هستند بلکه برای خواب و استراحت یک مکان ایمن هستند. بدین ترتیب افراد در برابر مارها، مورچه‌ها و سایر موجودات مضر در امان هستند. ننو در سال 1492 توسط کریستف کلمب به اروپا آورده شد.

اولین استفاده‌ها از تخت آویز یا ننو

 • ملوانان‌ها از هموک در کشتی استفاده می‌کردند تا خوابی راحت داشته باشند، نه اینکه روی عرشه خیس، سخت و کثیف بخوابند. 
 • ننو همچنین فضای موجود را به حداکثر می‌رساند، طوری که از یک فضای کوچک می‌توان بیشترین استفاده را کرد. 
 • کاوشگران و سربازان هنگام سفر در مناطق جنگلی از ننو استفاده می‌کردند تا از گزند حیوانات و حشرات دور بمانند. 
 • در دهه 1920 والدین برای خواب نوزادان خود از ننو استفاده می‌کردند، بنابراین در صورت نیاز می‌توانستند کودک را در هموک قرار دهند.

سیر تکاملی ننو

در روزهای اولیه برای ساخت ننو از انواع پوست، پارچه و طناب استفاده می‌کردند. بعدها نحوه ساخت و استفاده از ننو پیشرفت خوبی کرد به طوری که ننو را به دو تیر آهنی یا چوبی متصل می‌شد و از متریال مختلفی برای ساخت آن استفاده می‌کردند. امروزه ننوها را می‌توان در اندازه‌ها، شکل‌ها و رنگ‌های مختلفی خریداری کرد. 

امروزه از ننو به طور گسترده برای اوقات فراغت و راحتی استفاده می‌شود. معمولا مردم در باغ هایشان، سفرهای کمپینگ و مسافرت از ننو استفاده می‌کنند.

آیا می‌توان در ننو خوابید؟

بله، ننو یکی از بهترین مکان‌ها برای استراحت و خوابیدن است و کیفیت خواب شما و راحتی که دارید به جنس و نوع ننو بستگی دارد. یک هموک با کیفیت برای خواب تضمین می‌کند که در طول شب هیچ گونه کمردرد یا ناراحتی دیگری نخواهید داشت.
در واقع، خوابیدن در ننو فواید بسیار زیادی دارد. اولین و مهم‌ترین آن‌ها  وضعیت خوابیدن است. هنگامی که ننو به درستی قرار می‌گیرد (به جای درازی به شکل موز)، بدن شما را در وضعیت خواب طبیعی قرار می‌دهد و سر کمی بالاتر از بقیه بدن قرار می‌گیرد.

از دیگر مزایای خوابیدن در هموک می‌توان به این موضوع اشاره کرد که سریع‌تر به خواب می‌روید، تکان دادن ملایم ننو کمک می‌کند سریع بخوابید و در طول شب خواب عمیقی داشته باشید.
فراتر از این فواید ساده، خوابیدن در ننو در حین کمپینگ مزایای بسیاری دارد. بهترین ننوهای کمپینگ سبک و قابل حمل هستند و استفاده از آن راحت‌تر از چادر مسافرتی است. ننو می‌تواند شما را از محیط‌های سرد و مرطوب دور نگه دارد و به عنوان یک سیستم خواب و یک پناهگاه فوق العاده به شمار می‌روند.

نکات مهم برای خوابیدن در ننو

پس از انتخاب هموک یا ننو برای خواب، چند نکته وجود دارد که می‌توانید برای افزایش کیفیت استراحت شبانه خود در نظر داشته باشید:

 1. 1. ننو را به درستی آویزان کنید: نکته شماره یک برای خوابیدن در ننو است که آن را به درستی آویزان کنید. در اکثر مدل‌های ننو، باید از زاویه آویز مناسب اطمینان حاصل کنید که بهترین زاویه حدود 30 درجه است، اگرچه زاویه خواب به راحتی خود شخص هم بستگی دارد اما بهتر است در بهترین زاویه ممکن آن را قرار دهید تا از آسیب به کمر و سایر بخش‌ها جلوگیری کند. 
 2. 2. در یک زاویه بخوابید: علاوه بر زاویه مناسب برای آویز ننو، بدن شخص هم باید در یک زاویه مناسب برای خواب قرار بگیرد. اکثر ننوهای کمپینگ برای استفاده نامتقارن طراحی شده‌اند به عبارت دیگر، شما در حالی می‌خوابید که سر خود را در یک طرف خط الراس مرکزی و پاهای خود را در سمت دیگر قرار دهید. خوابیدن به صورت مورب در یک هموک به شما این امکان را می‌دهد تا به خواب راحت‌تری برسید که به معنای خواب راحت‌تر در شب است.
 3. 3. ملافه راحت و تمیز: خوابیدن در ننو بسیار راحت‌تر از خوابیدن در خانه است، اگر از ننو حیاط خلوت استفاده می‌کنید، بهتر است بالشت و ملافه‌های آن را به صورت هفتگی بشوئید و تمیز نگهدارید. معمولا برای کمپینگ از یک کیسه خواب گرم همراه با یک پد خواب استفاده می‌کنند. حتی می‌توانید برای گرمای عایق بیشتر از یک لحاف گرم استفاده کنید. 
 4. 4. لوازم جانبی کمپینگ: اگر در یک ننو کمپینگ می‌کنید، همراه داشتن لوازم جانبی ضروری است که مهم‌ترین آن‌ها یک توری حشره است. خوشبختانه، بیشتر مدل‌های هموک مخصوص کمپینگ همراه با این لوازم جانبی ارائه می‌شوند. برای شرایط آب و هوایی نامساعد، بارندگی شدید، لحاف زیرانداز و سایر لوازم ضروری.
 5. 5. برای خواب آماده شوید: هیچ وقت با کفش‌های کثیف و آلوده وارد ننو نشوید، بهتر است قبل از خواب کفش‌های خود را دربیاورید.

بهترین حالت برای خوابیدن در ننو چیست؟ 

اکثر ننوها فقط برای خوابیدن به پشت طراحی شده‌اند. با این حال، خواب به پهلو در ننو بسته به مدلی که انتخاب می‌کنید امکان پذیر است. اگر به دنبال خواب شبانه هستید باید از یک ننو جادارتر با طراحی نامتقارن استفاده کنید، برخی از ننوها سایز بزرگی دارند و دو نفره هستند.

آیا می‌توان هر شب در ننو خوابید؟

بیشتر افراد در کمپینگ‌ها و سمافرت‌ها از ننو برای خواب شبانه استفاده می‌کنند، کسانی هم که در حیاط یا باغ خود تخت آویز یا ننو دارند برای چرت کوتاه روزانه از آن استفاده می‌کنند. کمتر کسی می‌تواند هر شب در ننو بخوابد. اگر می‌خواهید هر شب در ننو بخوابید باید زاویه خواب و زاویه ننو را تنظیم کنید، یکی از چیزهایی که در مورد خوابیدن در ننو در باغ و حیاط خوب است این است که لازم نیست نگران آب و هوای بد، حشرات خزنده و سایر مشکلات دیگر باشید. 

4 کاربرد رایج ننو غیر از کمپینگ 

تصور نکنید که هرجایی که بخواهید می‌توانید از ننو استفاده کنید، برای برپا کردن ننو به 3 نقطه لنگر قوی نیاز دارید. البته برخی ننوها آماده هستند تا در هر جایی که دلتان بخواهد آن را آویزان کنید. هنگامی که ننو محکم بسته شد، با استفاده از جغجغه‌ها و تسمه‌ها، یک کف مستحکم و سکوی استراحت قابل انعطاف را فراهم می‌کند. آیا می‌دانستید که ننو علاوه بر استراحت یا خوابیدن، کاربردهای متعددی دارد؟

1) ذخیره سازی در انبار

اگر فضای کافی برای نگهداری وسایل اضافی ندارید، نصب ننو در گاراژ (یا اتاق اضافی) می‌تواند قفسه بندی و انبار اضافی زیادی ایجاد کند. یک ننو 2 نفره اندازه و سایز بزرگی دارد و به راحتی می‌توانید از آن برای ذخیره سازی وسایل استفاده کنید. 

2) جای خواب کودک

از ننو می‌توانید برای جای خواب کودک در سفر استفاده کنید این ننو بیشترین استفاده خود را در جنگل خواهد داشت. بچه‌ها دوست دارند در تخت‌آویز بخوابند و چون وزن سبکی دارند نسبت به بزرگ‌سالان فشار کمتری به ننو وارد می‌شود. 

3) چادر

برخی ننوها مانند یک چادر عمل می‌کنند، برای ساخت چادر با ننو باید کیت سقف آن را به کیت زمینی تبدیل کرد.

4) انبار مواد غذایی

اگر می‌خواهید در باغ یا مسافرت مواد غذایی خود را از شر حشرات و موجودات موذی دور نگهدارید می‌توانید آن‌ها را در ننو قرار دهید. اگر نیاز به نگهداری مواد غذایی دارید، با آوردن کیسه مخصوص خود را به زحمت نیندازید. در بیابان (یا حتی در پارک ایالتی محلی شما)، موجودات سطل زباله شما را سوراخ می کنند و بعد از شام خشک شده شما می روند. از ننو به جای کیف استفاده کنید و اشیای قیمتی و خوراکی خود را محکم در آن بپیچید و سپس روی درخت آویزان کنید. 

کلام نهایی

ننو یا هموک یکی از بهترین وسایل برای سفر و کمپینگ است که از آن می‌توانید برای استراحت کردن و خوابیدن در طول شبانه روز استفاده کنید. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با ننو یا تخت آویز در اختیارتان قرار دهیم که با مطالعه آن با سایر کاربردهای ننو آشنا خواهید شد. 

سوالات متداول 

 1. رایج‌ترین لوازم جانبی ننو یا تخت آویز کدامند؟
  روانداز بارانی، زیر انداز، پشه بندف ابزار آویز مانند کارابین و غیره از مهم‌ترین لوازم جانبی هر ننو یا تخت‌آویزی است.
 2. آیا ننو یا هموک انواع مختلفی دارد؟
  تخت آویز پایه‌دار، تخت آویز خانگی، تخت آویز کوهنوردی، تخت آویز مسافرتی از رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین هموک‌ها هستند. 
 3. ننو یا هموک در چه اندازه‌ای تولید می‌شود؟
  سایز ننو باید متناسب با قد شما باشد و در حال حاضر در سه سایز کوچک (S)، متوسط (M) و بزرگ (L) طراحی و تولید می شوند
 4. بهترین برندهای تخت‌آویز کدامند؟
  کچوا (Quechua)، نیچرهایک (Naturehike)، کووآ (Kovea)، گرانیت اکوییپمنت (Granite Equipment) و کینگ کمپ (King Camp) از بهترین برندهای تخت آویز می باشند.
 5. ضخامت پارچه‌های تخت‌آویز چگونه است؟
  در ساخت ننو از پارچه‌های مختلفی استفاده می‌شود اما آنچه حائز اهمیت است کیفیت پارچه به کار رفته است که برای سنجش کیفیت و ضخامت آن از معیار denier  استفاده می‌کنند. بدین ترتیب هرچه میزان denier بیشتر باشد پارچه ضخیم‌تر و با کیفیت‌تر خواهد شد و وزن ننو هم افزایش می‌یابد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *