مقالات

نگهداری و مراقبت از مبلمان پاسیو در برف و باران

preparing-outdoor-furniture-for-winter

پاسیو در فضای باز می‌تواند به یک مکان برای استراحت و فرار از شلوغی‌های روزمره تبدیل شود. برای داشتن آرامش بیشتر بهتر است از مبلمان مناسبی برای این فضا استفاده کنید که از مواد و متریال بادوام و با کیفیت ساخته شده باشند بدین ترتیب در برابر عوامل خارجی و سرمای زمستان استحکام و مقاومت بالایی خواهند داشت.

زمانی که مبلمان را خریداری می‌کنید ظاهری زیبا و شیک دارند اما بعد از گذشت مدتی ممکن است در اثر عدم رسیدگی، زیبایی ظاهری خود را از دست بدهند و کهنه شوند. نگهداری و مراقبت روتین، تمیزکاری مبلمان از مواردی هستند که می‌توانند بر ظاهر آن‌ها تاثیرگذار باشند. 

در این مطلب با ما همراه شوید تا در رابطه با کاور و پوشش مبلمان در زمستان (برف و باران) اطلاعات کاربردی و مفیدی در اختیارتان قرار دهیم. 

آیا باید مبلمان پاسیو خود را بپوشانید؟

برای اینکه مبلمان سالم بمانند بهتر است با استفاده از روکش آن را بپوشانید تا در طول سال تمیز و سالم بمانند. اگر در منطقه‌ای با آب و هوای مرطوب زندگی می‌کنید، ایده خوبی است که از کاور استفاده کنید تا از مبلمان محافظت کنید. کاور از مبلمان در برابر رطوبت و تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری می‌کند و عمر مبلمان را بیشتر خواهد کرد.  

آیا می‌توانید مبلمان پاسیو را زیر باران بیرون بگذارید؟

میزان مقاومت مبلمان در برابر باران به دوام مواد به کار رفته در آن بستگی دارد. مبلمان فضای باز برای دفع آب، مقاوم در برابر پوسیدگی یا جلوگیری از رشد کپک طراحی نشده‌اند، به همین دلیل باید قبل از هر بارندگی پوشیده شوند یا به داخل خانه یا انبار منتقل شوند.

خرید گلدان فلزی

مقاومت مبلمان در برابر باران

مبلمان پلاستیکی

مبلمان پلاستیکی در برابر باران‌های ملایم و روزهای آفتابی مقاومت بسیار بالایی دارند، اما اگر در محیط مورد نظر احتمال یخ زدن باران روی مبلمان وجود دارد یا باد شدیدی به پاسیو می‌رسد، پلاستیک گزینه مناسبی برای این بخش نیست. مبلمان پلاستیکی سبک هستند و نباید در معرض باد قرار بگیرند. 

مبلمان ساج

مبلمان چوب ساج در برابر آب و هوا مقاوم هستند و می‌توانند باد، باران، رطوبت، گرما و سرما را مدیریت کنند. ساج روغن طبیعی زیادی دارد و از پوسیدگی چوب جلوگیری می‌کند و در برابر کپک زدن و ترک خوردن مقاومت می‌کند.
چوب ساج مقاومت بالایی دارد و می‌تواند برای تمام عمر در فضای باز دوام بیاورد. 

مبلمان آلومینیوم

مبلمان آلومینیومی در باران و در معرض رطوبت زنگ نمی‌زنند و به مرور زمان خورده می‌شوند. با آمدن زمستان هم این مبلمان آلومینیومی در معرض آسیب و یخ زدن قرار می‌گیرند و به تدریج مواد آن‌ها ضعیف می‌شود. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که هر چهار فصل را دارد، مبلمان آلومینیومی گزینه مناسبی نیست. 

مبلمان فرفورژه

فرفورژه در باران و رطوبت زنگ می‌زند، این مبلمان اگر روکش شوند باز هم در معرض اکسید شدن قرار دارند و رنگ آن‌ها به قهوه‌ای یا اخرایی می‌رسد. 

مبلمان حصیری

حصیر یک ماده چوبی نازک است که از نوع بافته شده آن برای ساخت مبلمان فضای بیرونی استفاده می‌کنند. نازک بودن حصیر باعث شده تا  در برابر تغییرات آب و هوایی بسیار حساس باشند و سریع واکنش نشان دهند. حصیرها بسیار نازک هستند و به سرعت در باران پوسیده می‌شوند و در برابر حشرات مقاومت بسیار کمی دارند.

برای خرید گلدان فلزی میتوانید از فروشگاه کادوهوم بازدید کنید.

آیا می توان مبلمان پاسیو را در زمستان بیرون گذاشت؟

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب و هوای برفی دارد بهتر است مبلمان پاسیو را زمانی که استفاده نمی‌کنید بپوشانید یا مبلمان را به داخل خانه بیاورید. در ادامه با نحوه نگهداری از مبلمان در زمستان بیشتر آشنا خواهید شد:

پلاستیک

پلاستیک در دمای انجماد ترک می‌خورد زیرا آب روی سطح منقبض و منبسط می‌شود. مبلمان پلاستیکی باید به طور کامل پوشیده شوند یا در طول زمستان به داخل خانه آورده شوند.

ساج

از آنجایی که روغن‌های طبیعی موجود در چوب ساج ضد آب هستند، مبلمان چوب ساج می‌توانند در طول زمستان در پاسیو باشند. چوب ساج به طور طبیعی به رنگ خاکستری است و برای طولانی‌تر شدن ظاهر اصلی آن، می‌توانید در ماه‌هایی که آب و هوای سردی دارد آن را با بپوشانید.

آلومینیوم

مبلمان آلومینیومی در زمستان بسیار مقاوم هستند و یخ باعث انقباض و انبساط مواد آلومینیوم نمی‌شود. مبلمان آلومینیومی معمولاً دارای سوراخ‌هایی برای تخلیه باران هستند که می‌تواند با آب پر شود.

فرفورژه

آهن فرفورژه را نباید در زمستان بیرون گذاشت زیرا این ماده نسبتاً سریع زنگ زده، خورده و ضعیف می‌شود. پوشاندن مبلمان فرفورژه در ماه‌های بارانی و سرد کافی نخواهد بود و باید آن داخل انبار یا خانه قرار دهید.

حصیری

حصیرها رطوبت و آب را جذب خود می‌کنند و در ماه‌های سرد سال یخ می‌زنند و در نهایت منبسط می‌شوند و می‌شکنند. به همین دلیل مبلمان حصیری باید برای زمستان به داخل آورده شود، اگر می‌خواهید مبلمان حصیری در طول سال سالم بماند باید آن‌ها را در یک فضای بسته قرار دهید. 

چگونه می‌توان مبلمان پاسیو را زمستانی کرد؟

با کاهش دما و کوتاه شدن روزها، اگر مبلمان پاسیو شما از حصیری، آهن یا فرفورژه، پلاستیک یا مواد آسیب‌پذیر ساخته شده‌ باشد، بهتر است فضای نشیمن بیرونی خود را به داخل خانه یا حداقل به انبار بیاورید.

در ادامه 3 نکته مهم برای زمستانی کردن پاسیو شما آورده شده است:

  • وقتی از کوسن‌ها استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را به داخل بیاورید: اگرچه کوسن‌های فضای باز از پارچه باکیفیت و بادوام ساخت می‌شوند و آب را دفع می‌کند، اما قرار دادن آن‌ها در معرض عوامل خارجی می‌تواند باعث رشد کپک‌ها و کاهش طول عمر آن‌ها شود. 
  • اثاثیه منزل را در فصل زمستان جابجا کنید: مبلمان را با استفاده از کاور یا روکش تا جایی که می‌توانید، بپوشانید. حتی بادوام‌ترین مواد نیز وقتی به‌طور مداوم در باران، برف یا یخ خیس شوند، می‌توانند شادابی خود را از دست بدهند. 
  • در طوفان‌های شدید، لوازم را بپوشانید: در طوفان یخ بهتر است مبلمان را به طور موقت در داخل انبار قرار دهید.

چگونه پوشش مناسب مبلمان پاسیو را انتخاب کنم؟

قبل از فرا رسیدن فصل سرما، با خرید روکش برای مبلمان پاسیو یک قدم جلوتر از آب و هوا باشید. در اینجا به مواردی که باید هنگام خرید روکش مبلمان آن‌ها را ارزیابی کنید اشاره خواهیم کرد:

  • ابعاد: روکش باید با ابعاد مبلمان تناسب داشته باشد به همین دلیل ابتدا باید ابعاد را مشخص کنید. سپس به دنبال پوششی متناسب با اندازه آن بگردید. 
  • وزن: وزن کاور یا پوشش مبلمان باید مناسب باشد زیرا یک پوشش سنگین می‌تواند دست و پا گیر شود. 
  • آب و هوا: اگر در یکی از مناطق مرطوب کشور زندگی می‌کنید، به یک پوشش ضد آب نیاز دارید که مبلمان را بعد از هر بارندگی خیس نکند.
  • ماندگاری: پوشش مبلمان باید بسیار بادوام، مقاوم در برابر آب و هوا و پارگی باشد. بدین ترتیب زیبایی ظاهری مبلمان حفظ خواهد شد. 
  • قابلیت تنفس: پوشش مبلمانی که راه تنفس نداشته باشد، رطوبت را به دام می اندازد و باعث رشد کپک روی مبلمان می‌شود. 

مزایای پوشش‌های مبلمان پاسیو

یکی از کزایای اصلی استفاده از پوشش برای مبلمان این است که دیگر نیازی نیست آن‌ها را جا به جا کنید، اگر از پوشش با کیفیت استفاده کنید حتی در زمستان هم می‌توانید مبلمان را رد فضای باز قرار دهید. بدین ترتیب دیگر نیازی نیست که نگران از بین رفتن مبلمان و پوسیده شدن روکش آن‌ها شوید. 

برای جلوگیری از ایجاد لکه، لازم نیست کوسن‌های خود را در داخل خانه نگهداری کنید. دیگر نگران این نخواهید بود که حیوانات روی مبلمان شما تنقلات می‌خورند، یا شاخه‌ها، شاخه‌ها و برگ‌ها روی مبل یا میز می‌ریزند. مبلمان فضای باز به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر عناصر مقاوم هستند.

سخن آخر

مبلمان‌ هر چقدر هم که هوشمندانه و زیبا طراحی شده باشند اما نگهداری نادرست از آن‌ها موجب تخریب و آسیب به آن‌ها خواهد شد. در این بلاگ سعی کردیم تا در رابطه با نگهداری از مبلمان در فضای باز و در فصول سرد سال چون پاییز و زمستان اطلاعات جامع و کاملی در اختیارتان قرار دهیم.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *