مقالات

روش‌های رنگ آمیزی گلدان سفالی در خانه

رنگ آمیزی گلدان سفالی

گلدان سفالی با وجود اینکه بسیار زیباست و یادآور دوران قدیم و حیاط مادربزرگ است اما تعداد زیاد آن می‌تواند فضا را کمی یکنواخت کند. اگر می‌خواهید فضا را از یکنواختی خارج کنید باید با روش‌های مختلف گلدان‌های سفالی را تغییر دهید که یکی از این روش‌ها رنگ آمیزی گلدان سفالی است. رنگ آمیزی گلدان سفالی یکی از راحت‌ترین و بهترین روش‌های تغییر ظاهر گلدان‌ها است. 

در رنگ آمیزی گلدان سفالی می‌توانید از اشیا و رنگ‌های اطراف الهام بگیرید و طرح‌های متنوعی روی گلدان‌های سفالی اجرا کنید. به عنوان مثال رنگ سبز اصلا مناسب گلدان نیست زیرا با شاخ و برگ‌های سبز گلدان ترکیب می‌شود و ظاهر یکنواختی به گلدان می‌دهد و زیبایی گیاه هم از بین خواهد رفت. سعی کنید از طرح‌های کوچک و خلوت روی گلدان استفاده کنید تا زیبایی و جلوه گیاه از دست نرود.
یکی دیگر از طرح‌های مناسب رنگ‌آمیزی گلدان الهام از آسمان شب است، زیبایی و درخشندگی ستارگان را می‌توانید به راحتی روی گلدان به تصویر بکشید. تنوع طرح در رنگ آمیزی گلدان سفالی بی‌پایان است و برای اجرای این طرح‌ها به امکانات و وسایل مختلفی نیاز دارید تا بتوانید طرح مورد نظر خود را روی گلدان اجرا کنید. 

لوازم مورد نیاز رنگ‌ آمیزی گلدان سفالی 

  • گلدان سفالی 
  • رنگ‌های اکرلیک 
  • برس‌های فوم کوچک یا متوسط
  • بشقاب‌ پلاستیکی(پالت)
  • سواب پنبه
  • قلم موی نقاشی 
  • برس سیمی
  • اسپری شفاف اکریلیک

با تمیز کردن گلدان شروع کنید

گلدان را با آب بشویید سپس با استفاده از یک برس زبر روی آن بکشید تا ضایعات و اضافات آن از بین برود و یک سطح صافی روی گلدان داشته باشید. 

پوشش پایه و رنگ‌ را اعمال کنید

ابتدا از یک لایه عایق روی سفال استفاده کنید تا از جذب رنگ جلوگیری کند. معمولا از چسب چوب رقیق شده برای این کار استفاده می‌کنند، گلدان سفالی به دلیل جنسی که دارد بیشتر رنگ را در زمان رنگ‌آمیزی جذب خود می‌کند. استفاده از یک لایه عایق می‌تواند مانع جذب رنگ شود و کیفیت رنگ روی گلدان و شفافیت آن هم بالاتر رود. 

بعد از اعمال و خشک شدن لایه اول می‌توانید رنگ آمیزی گلدان را شروع کنید. برای اینکه رنگ اکرلیک راحت‌تر با قلمو روی کار بیاید باید با کمی آب آن را رقیق کنید تا بافت یکنواختی داشته باشد. اگر می‌خواهید گلدان را دوبار رنگ کنید اجازه دهید لایه اول خشک شود سپس برای لایه دوم اقدام کنید. 

تزیین گلدان را شروع کنید

در ادامه با چند روش تزیین گلدان آشنا خواهید شد:

گلدان آسمانی

پس از خشک شدن کامل بیس باید زمینه را آبی تیره کنید تا بتوانید با استفاده از رنگ سفید، طوسی و نقره‌ای ستاره‌ها را نشان دهید. برای کشیدن ستاره‌ها می‌توانید یک نقطه روی آسمان ایجاد کنید و چهار طرف آن را با قلمو به سمت بیرون بکشید. با استفاده از یک فرچه کوچک هم می‌توانید ستاره‌های دورتر و ریزتر را نشان دهید. 

طرح طلا کهنه 

برای این طرح باید رنگ پایه قرمز باشد و پس از خشک شدن آن باید با استفاده از برس فوم پهن سایه طلایی آنتیک را روی آن اعمال کنید. در این مرحله نباید رنگ طلایی را رقیق کنید تا نمای ورق طلا داشته باشد و تمام سطح گلدان را به صورت نامنظم پوشش دهد. 

گلدان سیاه و سفید

برای لایه پایه از رنگ قرمز استفاده کنید و پس از خشک شدن کامل رنگ لایه باید یک لایه ضخیم از رنگ مشکی رقیق روی کار بکشید و سطح بیرونی گلدان را کامل بپوشانید.
قبل از اینکه رنگ مشکی خشک شود، از یک برس سیمی سفت استفاده کنید و فقط به اندازه کافی از لایه رویی بخراشید تا رنگ قرمز زیر آن ظاهر شود.

در نهایت رنگ را ثابت کنید

پس از اینکه رنگ‌آمیزی گلدان کاملاً خشک شد (ممکن است چندین روز طول بکشد، زیرا قطرات رنگ روی گلدان آسمانی بسیار ضخیم تر از یک لایه رنگ هستند) از اسپری اکریلیک شفاف بر پایه آب برای فیکس کردن و براق شدن گلدان استفاده کنید، برای ثبات بیشتر رنگ‌ها باید از دولایه اسپری استفاده کنید. 

احیا گلدان‌های سفالی 

گلدان‌های سفالی معمولا رنگ خاک دارند، استفاده از این گلدان‌ها در حجم زیاد شاید جلوه محیط را زیبا نکند به همین دلیل باید به فکر راهی باشید تا این گلدان‌ها را احیا کنید و آن‌ها را از یکنواختی بیرون بیاورید. در این مطلب اطلاعاتی در رابطه با رنگ آمیزی گلدان‌ سفالی در اختیارتان قرار دادیم و با استفاده از این روش‌ها می‌توانید بهترین و زیباترین گلدان‌های سفالی را داشته باشید. هرچه تنوع طرح و رنگ در این گلدان‌ها بیشتdsر باشد، جلوه و زیبایی محیط هم قطعا بیشتر خواهد شد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *