مقالات

نگهداری و مراقبت از آتشدان (فایرپلیس): نکات مهم

how to care outdoor fireplace

آتش از گذشته نقش بسیار مهم و پر رنگی در زندگی انسان داشته است. امروزه در طراحی و دکوراسیون داخلی برای گرمایش محیط از فایرپلیس یا آتشدان استفاده می‌کنند، آتشدان‌ها با توجه به شکل و ظاهری که دارند دارای ویژگی‌ها و کاربردهای منحصر به فردی هستند. 

برای اینکه یک فایرپلیس در فضای باز به درستی کار کند علاوه بر حفظ فرم جامد خود، نیاز به نگهداری منظم دارد. در این مقاله به طور مفصل در رابطه با نگهداری و مراقبت از آتشدان (فایرپلیس) اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار می‌دهیم. 

روشن کردن آتشدان (فایرپلیس) برای اولین بار در فضای باز

بعد از نصب و راه‌اندازی آتشدان (فایرپلیس) پیشنهاد می‌کنیم که آتش را روشن نگه‌دارید و روی آن را بپوشانید، بدین ترتیب اجازه می‌دهید گرما به آرامی وارد بتن شود. برای گرم شدن بهتر می‌توانید این کار را سه بار تکرار کنید بعد از آن می‌توانید دمای آتشدان (فایرپلیس) را افزایش دهید.
این مرحله تا تکمیل دمای آتشدان و تنظیم دمای آن باید به درستی و کامل اجرا شود حتی اگر همه آتشدان برای جلوگیری از دمای بالا و آتش سوزی‌های بزرگ ساخته شده باشد. این فرآیند به ته نشین شدن و سفت شدن روکش شما کمک می‌کند.

ترک های طبیعی ریز و کوچک طبیعی 

بدنه آتشدان (فایرپلیس) در فضای باز از بتن ساخته شده و دوام بسیاری در برابر عوامل محیطی دارند. گاهی اوقات ممکن است در بدنه آتشدان (فایرپلیس) ترک‌های ریز و مویی ظاهر شود که علت آن‌ها تغییرات دمایی است و معمولا با گرم‌تر شدن بتن، منبسط می‌شود و با سردتر شدن منقبض می‌شود. 

تفاوت بسیاری بین ترک‌های بزرگ ساختاری و ترک‌های کوچک در سطح آتشدان وجود دارد. در سال‌های طولانی روی ترکیب بتن آتشدان کار کرده‌اند تا ترک خوردگی و عیبی در ظاهر کار نباشد، اگر ترک ریز و جزئی بود بهتر است برای رفع آن اقدام کنید.

outdoor gabiony fireplace

تعمیر و نگهداری آتشدان

برای نگهداری و سرویس آتشدان در فصول تابستان و زمستان باید هر شش تا دوازده ماه یک بار با رنگ آئروسل با دمای بالا آتشدان را رنگ کرد. قبل از رنگ کردن بهتر است سطح مورد نظر را با شوینده بشوئید تا آلودگی و چربی از روی سطح پاک شود و رنگ به صورت یکنواخت پخش شود. 

رنگ آئروسل با ترکیبی از رنگدانه‌های مقاوم در برابر حرارت در رزین پلیمری سیلیکونی فرموله شده است. با استفاده از فرمول سیلیکونی، آتشدان در فضای باز می‌تواند رنگ خود را تا دمای 650 درجه سانتی گراد حفظ کند.

تعمیر و نگهداری جعبه‌های چوبی فولادی

وقتی صحبت از جعبه‌های چوبی فولادی می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم از (روغن نافذ بازدارنده زنگ) هر 3 تا 6 ماه یک بار استفاده کنید تا مانع زنگ زدگی شود. این روغن در برابر آب مقاومت بالایی دارد و به محافظت از فولاد در برابر خوردگی تراکم کمک می‌کند.
قبل از استفاده از روغن، تمام سطوح باید برای حذف روغن، گریس، کثیفی و رطوبت برای حداکثر اثربخشی با مواد شوینده غیر یونی تمیز شوند. 

روشن کردن آتشدان در فضای باز و در شرایط سرد

هنگام روشن کردن آتشدان در فضای بیرونی، سعی کنید آتش را با حجم کمی بسازید و به آرامی و با چوب اضافه آن را بزرگ کنید. این کار از گرم شدن ناگهانی و ترک خوردن بتن جلوگیری می‌کند و به دودکش اجازه می‌دهد تا گرم شود و دود را از دودکش خارج کند. زیرا با ایجاد گرمای بیش از حد و خیلی سریع، هوای سرد داخل دودکش می‌تواند مستقیماً به سمت پایین برگردد.

گارانتی آتشدان 

بیشتر آتشدان‌های فضای باز دارای حداکثر 2 سال گارانتی هستند و ترک خوردگی ساختاری و خرابی فایرباکس فولادی جزو گارانتی محصولات است. گارانتی تضمین می‌کند که شما بهترین محصول و خدمات را تضمین شده دریافت خواهید کرد. 

تمیز کردن آتشدان در فضای باز

تمیز نگه داشتن آتشدان در فضای باز ارتباط مستقیمی با طول عمر و دوام آن دارد، چه زمانی که از آن استفاده می‌کنید و چه زمانی که به آن نیاز ندارید باید آتشدان را تمیز کنید. تمیز کردن روتین آتشدان، باز بودن راه دودکش، به روز رسانی‌های تعمیر و نگهداری عمومی در عملکرد آن تاثیرگذار خواهد بود.

به هیچ عنوان زباله‌ها را در آتشدان نسوزانید، سوزاندن پلاستیک‌ها یا زباله‌ ازجمله مجلات یا کاغذهای بسته بندی رنگی، در یک آتشدان در فضای باز می‌تواند مواد شیمیایی سمی را در هوا منتشر کند.

تنها برای خرید آتشدان با بهترین قیمت و کیفیت میتوانید از کادوهوم اقدام نمایید.

سخن پایانی

گنجاندن یک آتشدان در فضای باز در حیاط خلوت نه تنها فضا را زیباتر می‌کند، بلکه یک نقطه کانونی سرگرمی گرم ایجاد می‌کند. برای ایمنی طولانی مدت و لذت بردن از فایرپلیس در فضای باز، مهم است که تمام مراحل نصب و راه اندازی و نگهداری آتشدان را کامل کنید. 

سوالات متداول

 • مهم‌ترین ابزارهای کنار آتشدان کدامند؟
  پوکر، انبر، جارو و بیل از مهم‌ترین ابزارهای کاربردی در کنار آتشدان هستند. 
 • دمای آتشدان را چگونه باید افزایش داد؟
  افزایش دمای آتشدان باید به صورت تدریجی باشد تا از آسیب زدن به بخش‌های مختلف آن جلوگیری کنند. 
 • از آتشدان در چه فضاهایی می‌توان استفاده کرد؟
  در فضاهای باز و نیمه باز چون آلاچیق، ویلا و روف گاردن بسته به نوع آتشدان(گازی، هیزمی) می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. 
 • از آتشدان چوبی چگونه باید نگهداری کرد؟
  در فصول سرد و گرم سال برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به آتشدان بهتر است روی آن را کامل بپوشانید، هر سال یکبار آتشدان را سرویس کنید تا از کیفیت عملکرد آن کاسته نشود، قبل استفاده از آتشدان باید آن را کامل تمیز کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *