مقالات

28 ایده برای تزیین بالکن و داشتن حیاط خلوت شگفت انگیز

تزیین دکوراسیون بالکنی

در سال‌های گذشته بیشتر خانه‌ها حیاط کوچکی داشتند که با تخت‌های سنتی، حوض کوچک، گلدان‌های سفالی و غیره آن را تزئین می‌کردند و حیاط را به یک مکان زیبا برای شب نشینی و دورهمی‌های دوستانه تبدیل می‌کردند. اما به مرور زمان با توسعه و گسترش شهرنشینی و افزایش ساخت و ساز، حیاط‌ها جای خود را به آپارتمان‌ها و برج‌های بلند دادند.

اما هنوز هم این حیاط‌ها طرفدار خود را دارند و افراد بسیاری همچنان خواهان ساخت این فضاهای نوستالژی و زیبا هستند. اما به نظر شما آیا امروزه ساخت چنین فضاهایی امکان‌پذیر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بالکن‌ها، تراس‌ها، حیاط خلوت و غیره را می‌توان با متریال و ایده‌های مختلف زیبا کرد تا همان حس و حال حیاط‌های قدیمی را داشته باشد.
در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا با ایده های تزیین بالکن و حیاط خلوت بیشتر آشنا شوید. 

1- اضافه کردن باکس گل جلوی پنجره

1

گاهی اوقات برای ساخت یک فضای امن‌تر می‌توانید دور تا دور بالکن را دیوار کشی کنید تا از بیرون دید نداشته باشد. برای تزئین و زیباتر شدن آن هم می‌توانید از پنجره استفاده کنید. قرار دادن باکس گل جلوی پنجره هم ظاهر ساختمان را زیباتر می‌کند و هم در زمان باز بودن پنجره می‌توایند از زیبایی آن استفاده کنید.

2- استفاده از نرده‌های جدید

اگر به فکر بازسازی و تزیین بالکن هستید عوض کردن مدل نرده‌ها می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. استفاده از نرده‌های طرح‌دار با رنگ‌بندی متنوع می‌توانند فضای بالکن را زیباتر کنند.

2

3- ساخت یک بالکن مبله مانند اتاق نشیمن

3

می‌توانید برای استفاده بیشتر از فضای بالکن در زمان میهمانی و استراحت کردن، از مبلمان مخصوص فضای بیرون استفاده کنید. فراموش نکنید که فضای بیرون منزل شما هم باید مانند فضای داخلی زیبا و جذاب باشد. حتی اگر فضای کوچکی هم دارید سعی کنید در تزیین بالکن از مبلمان مناسب، نورپردازی، بالشت، گلدان، شمع و غیره استفاده کنید. 

4- استفاده از گیاهان برای حفظ حریم خصوصی

4

گاهی اوقات می‌توانید با گیاهان رونده فضای اطراف بالکن را بپوشانید تا یک مکان خصوصی و امن داشته باشید. امروزه مدل‌های مختلفی از نرده‌های تاشو وارد بازار شده‌اند که روی آن را با گیاهان مصنوعی پوشانده‌اند. رنگ سبز آن‌ها نه تنها فضا را زیبا می‌کند بلکه دید ساختمان‌های اطراف را می‌گیرد.

روش های تزیین گلدان فلزی در خانه

5- تقسیم‌بندی فضای بالکن

5

اگر بالکن بزرگی دارید می‌توانید آن را به دو بخش مجزا تقسیم کنید، معمولا بالکن‌های بزرگ شامل یک بخش نشیمن و یک بخش غذاخوری هستند که در آن از میز نهارخوری و باربیکیو و غیره استفاده می‌کنند. این فضای نشیمن می‌تواند مشرف به شهر باشد تا در زمان استراحت از چشم انداز آن لذت ببرید. 

6- استفاده از متریال یکسان

6

اگر چند فضای بالکن کوچک دارید که می‌خواهید شبیه به هم تزیین شوند می‌توانید از متریال یکسان استفاده کنید. برای تزیین بالکن بهتر است از کاشی‌های شبیه به هم، گلدان‌های مشابه و غیره استفاده کنید. 

7- استفاده از درب‌های شیشه‌ای

7

اگر به دنبال یک طراحی ایده‌آل و زیبا هستید می‌توانید برای اتصال فضای داخلی و بالکن به یکدیگر از درهای شیشه‌ای بزرگ استفاده کنید که از طول آن‌ها به اندازه سقف تا کف خانه است. بدین ترتیب می‌توانید حتی زمانی که در خانه یا پشت میز کار خود نشسته‌اید بیرون را تماشا کنید و از زیبایی بالکن لذت ببرید. 

8- آن را برای میهمانی آماده کنید

8

اگر بالکن بزرگی دارید که مناسب دورهمی‌ها و میهمانی‌های دوستانه است می‌توانید برای تزیین بالکن از متریال و اجزای مختلفی استفاده کنید. به عنوان مثال مکانی را در آن تعبیه کنید تا هر آنچه برای میهمانی نیاز دارید را در آنجا قرار دهید. 

9- انتخاب رنگ مناسب

9

رنگ‌آمیزی و هارمونی رنگ در زمان انتخاب وسایل و تزیین بالکن اهمیت بسیاری دارد. به عنوان مثال رنگ سبز در کنار سبزی گیاهان و گلدان‌های مصنوعی می‌تواند یک فضای آرامبخش را برایتان مهیا کند. 

بهترین مدل مبلمان فضای باز کدامند؟ 12 نوع محبوب

10- استفاده از چوب در تزیین بالکن

10

استفاده از تخته‌های چوبی نه تنها یک فضای زیبا و نوستالژی را می‌سازد بلکه با قرار دادن آن‌ها در اطراف بالکن می‌توانید یک فضای امن و خصوصی داشته باشید. 

11- استفاده از ابزارهای باغبانی

11

اگر به دنبال تنوع در تزیین بالکن هستید می‌توانید از ابزارهای باغبانی، چرخ‌دستی، گلدان‌های رنگی و غیره استفاده کنید. 

12- استفاده از مبلمان قدیمی

اگر به دنبال یک طراحی اقتصادی و مقرون به صرفه برای تزیین بالکن خود هستید می‌توانید به جای مبلمان جدید از مبلمان قدیمی استفاده کنید.

12

همانطور که می‌دانید تمامی اجزا و وسایل بالکن در معرض عوامل خارجی همچون رطوبت، تغییر دما و غیره قرار دارند و همین امر موجب فرسوده شدن و از بین رفتن وسایل می‌شود به همین دلیل بهتر است از وسایل قدیمی‌تر استفاده کنید و با سایر تزیینات آن را ترکیب کنید تا قدیمی بودن آن به چشم نیاید. 

13- ساخت یک حریم خصوصی

13

اگر بالکن با همسایه نزدیک به یکدیگر هستند می‌توانید با یک جدا کننده یا پارتیشن یک حریم خصوصی برای خود بسازید. اجازه ندهید که این عامل موجب عدم لذت و رضایت شما از فضای باز شود. 

14- بالکن را به یک نقطه کانونی تبدیل کنید

14

اگر بین بالکن شما با اتاق خانه دیوار شیشه‌ای وجود دارد باید مبلمان را به سمت خانه بچینید تا یک نقطه کانونی داشته باشید. در کنار آن می‌توانید از هوای تازه و چشم‌انداز شهر لذت ببرید. 

15- استفاده از نیمکت‌های تاب‌دار

15

نیمکت‌های تاب‌دار فقط مخصوص تراس و ایوان نیستند بلکه می‌توانید در بالکن‌های بزرگ و جادار هم از آن‌ها استفاده کنید.

16- استفاده از منظره و چشم‌انداز

16

در زمان تزیین بالکن به چشم‌انداز و منظره آن توجه داشته باشید، اگر یک بالکن بزرگ دارید می‌توانید آن را به یک فضای ناهارخوری زیبا تبدیل کنید تا در فصول گرم سال بتوانید برای غذا خوردن از فضای بیرون استفاده کنید. 

17- استفاده از یک سایه‌بان

17

برای استفاده از بالکن و حیاط خلوت در روزهای گرم تابستان و برای در امان ماندن از تابش نور مستقیم خورشید می‌توانید از یک سایه‌بان استفاده کنید. پارچه‌های برزنتی، حصیرهای بافته شده چوبی و غیره بهترین اجزا برای پوشاندن این فضا هستند. 

18- استفاده از مبلمان چندمنظوره

18

فضاهای کوچک موجب خلاقیت بیشتر شما می‌شود. به عنوان مثال به جای استفاده از یک میز قهوه می‌توانید از صندلی‌های عثمانی استفاده کنید تا علاوه بر نشیمن می‌توانید از آن‌ها به عنوان زیرپایی استفاده کنید.

ساخت باربیکیو در فضای باز: 13 مرحله با تصویر

19- استفاده بهینه از فضا برای چیدمان مبلمان

19

برای استفاده از مبلمان فضای باز در فضای بالکن حتما نباید یک بالکن بزرگ و وسیع داشته باشید، بهتر است مبلمان خود را با توجه به فضای بالکن انتخاب کنید. 

20- استفاده از چراغ‌های آویز

20

یک راه مناسب و کم هزینه برای زیباسازی و تزیین بالکن استفاده از چراغ‌های آویز است. سعی کنید از چراغ‌های آویز از جنس چوبی، سرامیکی و چینی استفاده کنید. 

21- تزیین بالکن خیره کننده داشته باشید

21

اگر اتاق نشیمن خانه‌تان به بالکن باز می‌شود، می‌توانید با استفاده از مبلمان و نشیمن‌های زیبا یک منظره خیره کننده در بالکن بسازید طوری که در زمان تماشا کردن آن همه نگاه‌ها به بالکن خیره شوند. 

22- ساخت یک کالکشن گیاهی

22

برای استفاده حداکثر از فضای بالکن خود می‌توانید از یک کالکشن کامل از گیاهان مختلف در بالکن بسازید، بدین ترتیب می‌توانید برای تزیین بالکن از گیاهان مصنوعی و طبیعی مختلفی استفاده کنید. 

23- استفاده از تزئینات مشابه با فضای داخلی

23

فضای بیرونی به هیچ عنوان نباید مانع تزیین بالکن شود بلکه می‌توانید از مبلمان، پرده، میز و نیمکت و سایر تزئینات داخل خانه هم برای فضای بیرونی استفاده کنید. 

24- استفاده از چراغ‌های رشته‌ای

24

استفاده از چراغ‌های رشته‌ای آفتابی و مهتابی در تزیین بالکن و قرار دادن آن‌ها در بین نرده‌های چوبی اطراف آن می‌تواند یک فضای زیبا و دلنشینی ایجاد کند. 

25- آن را مانند یک استراحتگاه ساحلی تزیین کنید

25

اگر بالکن شما فضای بزرگی دارد می‌توانید از وسایل مختلفی همچون بانوج، صندلی‌های لوکس، سایه‌بان و غیره استفاده کنید تا یک استراحتگاه زیبا و آرام داشته باشید. 

26- یک فضای زیبا و چشمگیر بسازید

26

ورودی خانه تنها جایی نیست که توجه شما را جلب می‌کند، فضای بالکن هم اگر در معرض دید قرار داشته باشد می‌تواند توجه را جلب کند. به همین دلیل بهتر است اگر فضای بالکن در معرض دید قرار دارد یک فضای زیبا و چشمگیر بسازید. 

27- ساخت یک باغ گیاهی

27

برخی افراد عاشق آشپزی هستند، برخی عاشق پرنده هستند و بعضی‌ها هم عاشق گل و گیاه. کسانی که طرفدار گل و گیاه طبیعی هستند می‌توانند بخشی از بالکن را به یک پاسیو زیبا تبدیل کنند تا جایی برای نگهداری گل و گیاهان باشد. اگر توانایی خرید باغ ندارید می‌توانید از این فضا برای ساخت یک باغ کوچک استفاده کنید. 

28- استفاده از ریل شیشه‌ای

28

به جای استفاده از نرده‌های آهنی و چوبی می‌توانید از ریل‌های شیشه‌ای استفاده کنید تا چشم انداز زیباتر و کامل‌تری به فضای بیرونی داشته باشید. 

تزیین بالکن با بهترین ایده‌ها

در دنیای شهری امروزه بالکن‌ها و تراس‌ها نقش بسیار مهم و پر رنگی در معماری و طراحی دارند. بالکن‌ها می‌توانند به یک فضای امن و آرام برای فرار از شلوغی و هیاهوی شهر تبدیل شوند. اما چیدمان بالکن، استفاده از وسایل و متریال مختلف می‌تواند در زیباتر شدن و دیده شدن آن تاثیرگذار باشد. در این مطلب ما سعی کردیم بهترین ایده‌ها را برای تزیین بالکن در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با استفاده از آن‌ها یک فضای زیبا و دلنشین داشته باشید. 

2 فکر در مورد “ 28 ایده برای تزیین بالکن و داشتن حیاط خلوت شگفت انگیز

 1. م احمدزاده گفت:

  باسلام
  ممنون میشم لیست قیمت رو لطف کنید
  احمدزاده

  1. lominco گفت:

   ارسال شد دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *