مقالات

7 اشتباه مهم در نگهداری از دیوار سبز (گرین وال): نکات مهم

care green wall

آیا از نگاه کردن به دیواری با گیاهان بی‌حال و پژمرده خسته شده‌اید؟ آیا می‌خواهید دیوار سبز شاداب، با طراوت و با گیاهانی زیبا ببینید؟
برخی افراد زمان زیادی را در محل کار، خانه یا محیط‌های کوچک می‌گذرانند و دوست دارند بیشتر در محیط‌های سرسبز و با طراوت باشند زیرا این محیط‌ها حس آرامش به فرد می‌دهد و جبران تمام خستگی‌های روزمره است.
اما زمانی این دیوارها می‌توانند مفید باشند که ظاهر شاداب و زیبایی داشته باشند، استفاده از گل‌های متنوع، مراقبت و نگهداری روزانه، آبیاری منظم و اصولی در ماندگاری آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود. 

در این مطلب می‌خواهیم شما را با 7 اشتباهی که موجب آسیب زدن گرین وال می‌شود آشنا کنیم.

  1. انتخاب گیاهان اشتباه

یکی از رایج‌ترین و پرهزینه‌ترین اشتباهاتی که می‌توانید در مورد گیاهان مرتکب شوید، انتخاب گیاهان نامناسب برای گرین وال است. همه گیاهان برای داخل خانه مناسب نیستند و برخی نیاز به نور مستقیم خورشید دارند، به همین دلیل بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که با نور داخل سازگار باشند. 

برای اطمینان از انتخاب گیاهان مناسب با یک طراح منظر یا طراح داخلی که با دیوارهای سبز آشنا است مشورت کنید، با این حال اکثر گیاهانی که در داخل خانه عملکرد خوبی دارند، سه ویژگی مشابه دارند:

آن‌ها می‌توانند در نور متوسط تا کم رشد کنند

هیچ جایگزین واقعی برای نور خورشید در فضای باز وجود ندارد، بنابراین هر گیاهی که به آفتاب کامل نیاز دارد در داخل خانه آسیب می‌بیند (حتی اگر مقداری نور آفتاب از پنجره دریافت کند). گیاهانی که در داخل خانه رشد می‌کنند به نور بسیار کم نور خورشید نیاز دارند.

آن‌ها می‌توانند در شرایط خشک زنده بمانند.

گیاهان برای حفظ سلامتی به رطوبت نیاز دارند بنابراین انتخاب گیاهانی که می‌توانند در شرایط بسیار خشک زنده بمانند (مانند ساکولنت ها یا گیاهان با برگ های مومی ضخیم) شانس بیشتری برای رشد در داخل خانه دارند.  

آن‌ها نسبتاً کوچک می‌مانند.

سعی کنید گیاهانی را انتخاب کنید که رشد کمی دارند و به کندی شاخ و برگ اضافه می‌کنند. 

  1. بی‌توجهی به گیاهان

یک دیوار سبز برای رشد کردن و سالم ماندن نیاز به توجه، مراقبت‌های روزانه و آبیاری دارد. برای حفظ طراوت و شادابی باید به صورت دوره‌ای شاخ و برگ‌های ضعیف و آسیب دیده آن را هرس کنید. گیاهان داخل خانه اگر آبیاری نشوند از بین می‌روند زیرا آب باران را دریافت نمی‌کنند. اگر از تهویه مطبوع یا گرمایش مرکزی در محیط داخلی استفاده می‌کنید، گیاهان به احتمال زیاد به آب بیشتری از حد معمول نیاز خواهند داشت.

  1. گیاهان خود را تا حد مرگ دوست داشته باشید

از طرفی آبیاری بیش از حد یا تغذیه بیش از حد گیاهان دیوار سبز، ریشه آن‌ها را نیز از بین می‌برد و باعث پوسیدگی ریشه، کپک و بیماری می‌شود. زرد شدن برگ‌ها و خاک خیس نشان دهنده آبیاری بیش از حد گیاهان است. بهترین روش برای آبیاری آن‌ها روش غرقابی است و برای مشخص کردن زمان آبیاری آن‌ها بهتر است از تایمر استفاده کنید. 

  1. نداشتن برنامه نگهداری

برای نگهداری و مراقبت از گیاهان یک برنامه مشخص داشته باشید، روزهای کوددهی، آبیاری، هرس کردن شاخ و برگ‌های اضافی اگر به صورت اصولی انجام شود موجب تسریع در روند رشد و سلامت گیاه خواهد شد. 

  1. با گیاهان داخل خانه خود طوری رفتار کنید که در فضای باز هستند

همه گیاهان برای رشد نیاز به نور دارند، حال برخی از آن‌ها باید با نور مستقیم تغذیه شوند و برخی از آن‌ها هم با نور کم رشد می‌کنند و این موضوع به نوع گیاه بستگی دارد. برای حفظ سلامت و شادابی گیاهان گرین وال باید نیاز نوری آن‌ها را تامین کنید، برخی افراد با استفاده از لامپ‌های تغذیه موجب رشد گیاهان می‌شوند. لامپ تغذیه حداقل نور مورد نیاز گیاه را تامین می‌کند و از آسیب دیدم ریشه و شاخ و برگ آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.

  1. عدم کود دهی به گیاهان

هر نوع گیاهی با هر نوع خاکی برای رشد و تامین تمام فاکتورهای رشد به کود نیاز دارد. هنگامی که گیاهان به گلدان محدود می‌شوند، باید به طور مداوم مواد مغذی را به خاک اضافه کنید. افزودن مواد مغذی به سیستم آبیاری یک راه سریع و ساده برای اطمینان از این است که گیاهان شما همه چیزهایی را که برای رشد نیاز دارند دریافت می‌کنند.

  1. نادیده گرفتن علائم آفات و بیماری

اگر متوجه هر گونه کپک، لکه‌های سیاه یا حشرات ریز (مانند شته ها) شدید باید بلافاصله گیاهان آلوده را قرنطینه کنید. هنگامی که گیاهان را درمان کردید، می‌توانید آن‌ها را روی دیوار سبز قرار دهید. اگر بیماری یا آفت خیلی پیشرفت کرده باشد، ممکن است گیاه را از دست بدهید، اما حداقل تمام دیوار سبز خود را از دست نخواهید داد.

برای خرید دیوار سبز با توجه به نیازهای خانه یا ساختمان شما، میتوانید از طریق فروشگاه کادوهوم یا تماس با کارشناسان اقدام نمایید.

جمع بندی 

داشتن دیوار سبز زیبا و بی‌عیب و نقص نیازمند نگهداری و مراقبت اصولی از گیاهان است، برای این کار باید علم و دانش خود را در زمینه گیاه‌شناسی و شناخت گونه‌های مختلف بالا ببرید. در این مطلب سعی کردیم تا چند اشتباه رایج در نگهداری گیاهان را معرفی کنیم، با شناخت این موارد قطعا بهتر می‌توانید طراوت و شادابی را به گرین وال هدیه دهید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *